Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Biznes i inwestycje

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Ocieplanie domu krok po kroku

Redakcja, 28.09.2015, 14:53

W obecnych czasach nikt nie wyobraża sobie mieszkania w nieocieplonym budynku. Dobrze wykonane ocieplenie skutkuje trzymaniem ciepła wewnątrz budynku oraz zapobiega jego przepływaniu na zewnątrz budynku.

← REKLAMA

Najczęściej stosuje się metodę lekką mokrą, która polega na przyklejaniu do zewnętrznej strony budynku styropianu lub wełny mineralnej. Odpowiedniej grubości materiał termoizolacyjny pokrywa się zaprawą i następnie wtapia w nią ochronną siatkę zbrojącą z włókna szklanego. Ostatecznie powierzchnię wykańcza się tynkiem cienkowarstwowym. Chociaż istnieją inne technologie dociepleń prawie każdy projekt domu zawiera właśnie to rozwiązanie.

Sama metoda ocieplania jest prosta, ale każdy element musi zostać wykonany precyzyjnie. Dlatego też warto zlecić wykonanie ocieplenia profesjonalnej firmie, która dobierze odpowiedni rodzaj ocieplenia, grubość oraz rodzaj warstwy izolacyjnej. Kompetentna ekipa sporządzi projekt, a następnie wykona najlepszej jakości ocieplenie.

Etapy ocieplenia budynku

Do ocieplenia budynku można użyć wełny mineralnej lub styropianu. W drugim przypadku wcześniej pokryty tynkiem tradycyjnym budynek, należy bardzo dokładnie umyć z kurzu i wszelkich zanieczyszczeń. Woda pod ciśnieniem oczyści powierzchnię, która dzięki temu będzie gładka i łatwiej podda się działaniu zapraw klejących.

Kiedy elewacja już wyschnie, należy ją pokryć środkiem gruntującym, który ograniczy wchłanianie wilgoci. Emulsję gruntującą nanosi się zazwyczaj wałkiem, choć można również użyć pędzla. Dla lepszego efektu emulsja nie powinna być rozcieńczana.

Następnie montuje się metalowe profile cokołowe. Stanowią one podparcie dla pierwszego rzędu płyt styropianu. Grubość listwy dostosowuje się do grubości termoizolacji. Przytwierdza się ją do ściany przy pomocy kołków rozporowych, przynajmniej 3 na jeden metr długości.

Kolejno na styropian nanosi się zaprawę klejącą w postaci pasma obwodowego i zazwyczaj 6 równo ułożonych placków zaprawy. Inny rodzaj nakładania zaprawy skutkuje często wadliwym mocowaniem oraz brakiem trwałości wykonania.

W kwestii ilości użytej zaprawy, istotne aby przynajmniej 60% płyty miało przez warstwę kleju kontakt z podłożem budynku. Tak przygotowaną płytę należy delikatnie docisnąć do ściany.

Kolejne płyty układa się od dołu do góry. Niezbędnym przyrządem jest poziomica, która pozwoli na utrzymanie właściwego poziomu oraz pionu. Kiedy zaprawa się zwiąże, można ją dodatkowo wzmocnić kołkami plastikowymi, minimum 4 sztuki na jeden m² płyty.

Następnie przychodzi czas na wykonanie warstwy zbrojonej, gdzie siatkę z włókna szklanego zatapia się w zaprawie klejącej. Kolejno pasma siatki układa się z zakładem 10 cm. Jeśli powstaną nierówności szlifuje się je po wyschnięciu papierem ściernym.

Zakład nie powinien być mniejszy, ponieważ mogą pojawić się pionowe pęknięcia w równych odstępach.

Kiedy klej już się zwiąże powstałą warstwę zbrojoną, pokrywa się podkładową masą tynkarską, właściwą dla konkretnego rodzaju tynku.

Końcowym etapem jest nałożenie cienkowarstwowego tynku silikonowego. Wymaga on skoncentrowanej uwagi oraz działania pod presją czasu, ponieważ położenie tynku, jego zafakturowanie oraz połączenie z następną partią należy wykonać dopóki tynk jest mokry. Dodatkowo połączenie fragmentu suchego z mokrym jest widoczne i pozostanie nawet po wyschnięciu obu fragmentów.

Przy ocieplaniu domu warto zastosować produkty jednego producenta, ponieważ gdy pojawi się potrzeba reklamacji, trudniej wyegzekwować winę i obciążyć kosztami winnego. Jeden producent oraz jeden wykonawca to podstawa bardziej świadomej i konkretnej współpracy.

Najnowsze ogłoszenia

W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj