Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Piąty raz na polach Grunwaldu

Redakcja, 17.07.2013, 14:29

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Już po raz piąty członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych Bractwa Rycerskiego "Złoty Krzyż" ze Zduńskiej Woli wzięli udział w największej inscenizacji historycznej z okresu późnego średniowiecza, która odtwarzana jest na polach wsi Grunwald.

← REKLAMA

Na grunwaldzkie pola, 9 lipca, wyjechało ze zduńskowolskiego bractwa osiem osób. Od trzech lat, niezmiennie członkowie bractwa biorą udział w inscenizacji pod barwami Chorągwi Ziemi Łęczyckiej (zwanej "Lekka II"). Również w tej chorągwi, liczącej w tym roku około 65 osób, prowadzili życie obozowe do czasu bitwy. Jednak tegoroczne obchody rocznicowej bitwy były dla wszystkich uczestników pechowe. W piątek rozpoczęły się intensywne opady deszczu. Tak intensywne, że co niektórzy odtwórcy historyczni podjęli decyzję o wcześniejszym powrocie do domu. To w konsekwencji doprowadziło do poważnego wyszczuplenia niektórych chorągwi z zbrojnych uczestników do samej bitwy. Myślano nawet poważnie o odwołaniu inscenizacji. Była to pierwsza tak poważna sytuacja, od szesnastu lat odtwórstwa bitwy.

Mimo znacznego niedoboru wielu rekonstruktorów, bitwa jednak się odbyła, ale w znacznie zmienionym scenariuszu. Chorągiew Ziemi Łęczyckiej wstawiła w tym roku aż 43 lekko zbrojnych. Bractwo zduńskowolskie wystawiło do boju sześciu swoich członków: jednego pawężnika (Radosław Maniecki), jednego strzelca czarnoprochowego (Bogdan Górny) i czterech halabardników (Mateusz Rakowski, Dawid Urbaniak, Marcin Maciaszek, Jarosław Stulczewski).

Ucztę chorągwianą, która jest zawsze szykowana na dzień przed bitwą, również nie można zaliczyć do udanych z powodu złej pogody. Jednak nie zabrakło na stole wina i mięsa w oprawie średniowiecznej. Mimo wszystko, członkowie bractwa "Złoty Krzyż" pozostali na polach Grunwaldu do samego końca i wrócili do Zduńskiej Woli dopiero w niedzielę, 14 lipca. Ze względu na ogólną niepogodę, również pozostałe atrakcje w czasie obchodów rocznicowych bitwy pod Grunwaldem zostały odwołane lub odbyły się w sposób ograniczony m. in. turnieje starć rycerzy ciężkozbrojnych.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj