Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Biznes i inwestycje

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Ubezpieczenie AC to najlepszy parasol dla samochodu

Redakcja, 10.01.2017, 03:14

Sezon wichur i burz oficjalnie otwarty. Nie jest tajemnicą, że to jesienią pogoda może zmieniać się nawet z dnia na dzień, to w końcu najbardziej nieprzewidywalny okres pogodowy w roku. Warto więc uzbroić się w cierpliwość, ale także… ubezpieczenie AC samochodu. To dlatego, iż jest to jedyne ubezpieczenie komunikacyjne, które może ochronić przed finansowymi skutkami sił przyrody. Inaczej wichura może doszczętnie zrujnować domowy budżet.

← REKLAMA

Ubezpieczenie AC a skutki wichury

Gwałtowne zjawiska pogodowe nie należą w Polsce do rzadkich. Tylko w 2016 roku w marcu przez Wielkopolskę i lubelskie przeszła niszczycielska wichura, w czerwcu ogromnych szkód z powodu porywistego wiatru doznali mieszkańcy Warmii i Mazur. Sezon huraganowy jednak tak naprawdę dopiero się rozpoczyna, a otwarty został na Pomorzu, kiedy to piątego dnia października strażacy musieli interweniować ponad 120 razy, by zneutralizować szkody wyrządzone przez wiatr. Wiatry szalejące z prędkością nawet 130 km/h skutecznie wyrywają dachówki z poszycia, łamią wiekowe drzewa i gałęzie, porywają płoty.

Nieodłącznym elementem krajobrazu po wichurze są zatem uszkodzone samochody. Wybita szyba lub wgnieciona maska przez urwaną gałąź z pobliskiego drzewa to przykry standard. Likwidacja skutków może kosztować nawet kilka tysięcy złotych - chyba że właściciel auta ma wykupione ubezpieczenie AC. W takiej sytuacji koszty naprawy może wziąć na siebie ubezpieczyciel.

Jak ubiegać się o odszkodowanie z AC?

W warunkach większości - jak nie wszystkich - towarzystw ubezpieczeniowych jest zapisane, że ochroną ubezpieczeniową objęte są szkody polegające na uszkodzeniu pojazdu lub jego wyposażenia zaistniałe w okresie ubezpieczenia, w skutek m.in.: huraganu, gradu, uderzenia pioruna, powodzi, osuwania się i zapadania ziemi, lawiny oraz innych sił przyrody.

Stąd tuż po zdarzeniu dobrze jest przeczytać raz jeszcze warunki ubezpieczenia - tam mogą być szczegółowo wypisane kroki, które należałoby podjąć, by szkoda została przyjęta. Począwszy od czasu, w jakim można zgłosić zaistniałą szkodę. Najczęściej jest to do siedmiu dni, ale niekiedy bywa i 24 godziny. Jeśli auto zostało uszkodzone podczas nieobecności właściciela, to ten powinien wskazać datę, w której dowiedział się o szkodzie.

Warto zapoznać się także z ewentualnymi włączeniami od odpowiedzialności ubezpieczyciela zawartymi w umowie. Jeśli bowiem zalany został silnik, a kierujący będzie próbował uruchomić auto i pojechać nim np. w inne miejsce, to w przypadku zassania wody ubezpieczyciel kosztów nie pokryje. Samochód z reguły należy zabezpieczyć przed ewentualnymi dalszymi zniszczeniami - to znaczy, że jeżeli uszkodzona została szyba, to należy zabezpieczyć ją tak, by w przypadku deszczu nie zostało zalane wnętrze auta. W przeciwnym razie ubezpieczyciel może mieć prawo pomniejszyć odszkodowanie.

Dobrą praktyką będzie zrobienie własnych zdjęć na miejscu zdarzenia. Jeśli samochód został przygnieciony przez konar, to strażacy usuną go szybko - nie czekając na likwidatora. Do pełnej oceny sytuacji pomocne mogą się zatem okazać, poza policyjnym raportem, takie właśnie fotografie.

TF, źródło: mat. pras.
Fot. TF

Najnowsze ogłoszenia

W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj