Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / gmina Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Prezydent Komorowski podpisał nowelizację

Redakcja, 12.03.2014, 12:29

11 marca była szczególnym dniem dla sołtysów. Nie tylko obchodzi swoje święto, ale i prezydent Bronisław Komorowski podczas wizyty w Łasku podpisał nowelizację ustawy o funduszach sołeckich.

← REKLAMA

Fundusze sołeckie to pieniądze zagwarantowane w budżecie gminy, które wspierają realizację lokalnych inicjatyw. We wtorek, 11 marca, do pobliskiego Łasku przyjechał prezydent Polski Bronisław Komorowski. Jednym z punktów jego wizyty było podpisanie zmienionej ustawy o funduszu sołeckim.

Najważniejsze zmiany to m.in., aby uchwała podejmowana przez radę gminy o wprowadzeniu funduszu sołeckiego miała charakter permanentny czyli obowiązywała dopóki radni nie przyjmą uchwały o jej odmowie. Do tej pory radni co roku głosowali za wyodrębnieniem funduszu sołeckiego. Zwiększa się też zaangażowanie budżetu państwa we wspomaganie tej formy budżetu. Zwrot wydatków wykonanych w ramach funduszu wzrasta o 10 proc. Do tej pory gminy w zależności od zamożności otrzymywały zwrot 10 proc., 20 proc. lub 30 proc. Teraz ma to być 20 proc., 30 proc. i 40 proc. Istnienie możliwości realizacji wspólnych przedsięwzięć przez różne sołectwa z danej gminy. Ustawa wprowadza też rozwiązania umożliwiające zmianę przedsięwzięcia realizowanego w ramach funduszu oraz jego zakres. Przy czym proponowane przez sołectwo zmiany nie mogą prowadzić do zwiększenia wydatków ustalonych pierwotnie w budżecie.

Poprzednia ustawa obowiązywała od 2009 roku. Nowa wejdzie w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia. Podpisana ustawa przez prezydenta Komorowskiego ma przede wszystkim zachęcić do korzystania z funduszu soleckiego.

Zobacz też: Polityczny kaprys

Zobacz też: 145 tys. zł na fundusz sołecki

Fot. Redakcja ZdunskaWola24.pl

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2020 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj