Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / gmina Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Zębowa profilaktyka

Redakcja, 08.05.2014, 15:01

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

"Niech wiedzą mali i duzi, że zdrowie zaczyna się w buzi" pod takim hasłem rozpoczęła się w Zduńskiej Woli akcja profilaktyczna dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Na początek planuje się, że potrwa przez najbliższe trzy lata.

← REKLAMA

Inicjatorem projektu, w który włączył się samorząd miejski Zduńskiej Woli i gminy Zduńska Wola, są lekarze stomatolodzy z Centrum Stomatologii w Zduńskiej Woli. To samorządy oraz sponsorzy finansują projekt, dzięki czemu dzieci mogą korzystać z niego za darmo.

-Program ma na celu poprawienie świadomości zarówno rodziców jak i dzieci, ale również wychowawców przedszkolnych, w klasach zerowych oraz personelu medycznego- mówi Anna Lis-Owczarek z Centrum Stomatologii. -Próchnica jest chorobą społeczną i dotyczy 90 procent naszych dzieci. W Zduńskiej Woli nie jest lepiej - wyjaśnia powód zainicjowania projektu.

-W naszym mieście ponad 60 procent dzieci nie chodzi do lekarza stomatologa. 56 procent dzieci ma trzy zęby objęte próchnicą w wieku trzech lat, to jest strasznie dużo. 50 procent dzieci niestety codziennie je słodycze - alarmuje Anna Filipczak-Pacała, specjalista chirurgii stomatologicznej.

Do m.in. przedszkoli w Zduńskiej Woli i gminie trafiły "Paszporty zębowe" oraz książeczki edukacyjne, które uczą dzieci, że o zęby trzeba dbać.

-Miasto Zduńska Wola ufundowało prawie dwa tysiące książeczek edukacyjnych, które w wieku przedszkolnym są istotne, bo to forma zabawowa edukacji. Zostały rozdane w przedszkolach. Oprócz tego ufundowaliśmy 650 "Paszportów zębowych", w których będą notowane wizyty w ramach leczenia i profilaktyki. Pozostałą sumą wyłożyły rady rodziców. Objęliśmy wszystkie przedszkola i dwustu uczniów grup zerowych - mówi wiceprezydent Andrzej Brodzki.

Pomysł spodobał się także w gminie Zduńska Wola, zwłaszcza wśród rodziców, którzy sfinansowali "Paszporty zębowe". -Objęliśmy 19 grup przedszkolnych to jest prawie 500 dzieciaków - wylicza wójt gminy Zduńska Wola Henryk Staniucha.

W gminie dzieci w wieku 2 lat oraz dzieci 3-4-letnie, które nie korzystają z opieki i edukacji przedszkolnej będą objęte programem poprzez placówki medyczne.

Akcja "Niech wiedzą mali i duzi, że zdrowie zaczyna się w buzi" polega nie na leczeniu zębów dzieci, ale profilaktyce. Jednak w jej ramach samorządy będą finansować cykl fluoryzacji u przedszkolaków.

Program przewidziany jest na 3 lata, ale inicjatorzy liczą, że będą znajdować się sponsorzy i potrwa dłużej. Na potrzeby programu uruchomiono specjalnie telefonu 883 868 494, pod którym można uzyskać wszelkie informacje.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2019 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj