Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / gmina Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Ślizgiem po "krajówce" - czyli kłopoty kierowców i samorządowców

Redakcja, 08.01.2015, 16:37

Artykuł zawiera pliki dźwiękowe
Do artykułu dołączona jest fotogaleria
Czytelnicy zamieścili 3 komentarze
3

Samorządy nie chcą przyjąć na swoje wątłe barki drogi krajowej nr 12/14, która w teorii po otwarciu drogi S8 miała przejść pod ich władanie. GDDKiA też odcina się od tematu powołując się na decyzje państwa. Decyzje na górze odbijają się na kierowcach, którzy muszą jeździć po nieodśnieżonej drodze.

← REKLAMA

Po nocnym sypnięciu śniegu pojawiły się problemy z przejazdem przez drogę krajową 12/14, której nie odśnieżono. Odpowiedzialność za to jest przerzucana z jednych na drugich - dotychczasowy zarządca nie czuje się już jej właścicielem, a lokalne samorządy nie chcą jej brać pod swoje skrzydła. O tym właśnie rozmawiano w czwartek w Zduńskiej Woli podczas konferencji, na której pojawili się samorządowcy z województwa, ale niewielu było parlamentarzystów.

Politycy i samorządowcy nie kryli emocji podczas konferencji. Wciąż przytaczano nowe argumenty, dlaczego nie chcą pod swoje skrzydła wziąć "kukułczego jaja", jakim stała się "krajówka". Argumentowali powołując się na artykuły ustawy o drogach publicznych m.in. że droga ta nie wpisuje się w definicję drogi gminnej, a wojewódzkiej. (Treść protestu znajduje się w galerii poniżej). Drugą stroną są koszty, jakie trzeba ponieść na utrzymanie DK12/14, która na dodatek jest w kiepskim stanie.

Starosta łaski Cezary Gabryjączyk jasno stawia sprawę - protest ma być żądaniem, a nie prośbą.

-Na dzisiejszym spotkaniu postawiłem wniosek, że powinien ukazać się komunikat i dołączone do niego lista uczestników tego spotkania, w którym żądamy, nie prosimy, od GDDKiA, żeby standard tej drogi był zachowany w stosunku do dostosowany do jej kategorii, dlatego że do dziś żaden z samorządów tej drogi nie przejął i w związku z tym nadal pozostaje ona drogą krajową - mówi Cezary Gabryjączyk.

-To powinna być droga krajowa, ona spełnia wszystkie kryteria drogi krajowej, i taką drogą powinna pozostać. Jeżeli ktoś dzisiaj próbuje poprzez ustawę, która została zakwestionowana jeżeli chodzi o jej konstytucyjność, że w sejmie podjęliśmy inicjatywę zmieniającą tę ustawę, i dzisiaj na bazie tego co powinno być już martwym zapisem, chce się obarczać samorząd dodatkowymi zadaniami to jest to skandal - uważa poseł Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz Schreiber.

-To już jest ostatnia pora aby w sposób bardzo kategoryczny wskazać, że istnieje zagrożenie bezpieczeństwa użytkowników dróg. Samorządy kategorycznie nie przejmą tej drogi, ponieważ ma ona status drogi krajowej. Nie ma możliwości budżetowych, żeby z podatków mieszkańców Zduńskiej Woli utrzymywać drogę, z której korzystają mieszkańcy całej Polski - zaznacza prezydent Zduńskiej Woli Piotr Niedźwiecki.

Protest samorządowców ma trafić do parlamentu, premiera, wojewody łódzkiego, czy marszałka województwa. Na konferencji zabrakło przedstawicieli GDDKiA czy władz wojewódzkich. Było także obecnych zaledwie dwóch posłów.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (3)

 • ~gość_1578 (IP: *.*.151.6), 09.01.2015, 11:03
  zamknąć, jak Wam nie pasuje. Mnie jako kierowcę mało obchodzi kto ma utrzymywać drogę. Po to zostałeś wybrany Panie Niedźwiecki by rozwiązywać takie sprawy. Ja swoje załatwiam sam. Więc radź Pan tak, by nam było dobrze.
  +2
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_1579 (IP: *.*.122.152), 09.01.2015, 13:52
  Ja nagrałem straszny wypadek swoją kamerka w aucie w wielkopolsce
  Tutaj filmik http://c.xyz1.pl/r/2TWzderzenie-wypadek-zobacz
  Naprawdę straszne sceny, szczególnie jak pasażer wylatuje przez przednią szybę:/
  Nikomu nie można było pomóc:/
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
  • ~gość_1580 (IP: *.*.22.140), 09.01.2015, 14:44
   Straszne!!!!!!!!!!
   0
   Jestem przeciw!
   Jestem za!
   Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2020 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj