Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / gmina Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Bezpieczne święta wielkanocne

Redakcja, 25.03.2016, 15:04

Policjanci rozpoczynają akcję "Bezpieczny weekend - Wielkanoc 2016", która polega na wzmożonych kontrolach kierowców. Według statystyk częstą przyczyną wielu tragedii jest pośpiech i brawura.

← REKLAMA

Od 25 marca ( od godziny 06) do 28 marca (do godziny 22) na terenie województwa łódzkiego przeprowadzone zostaną policyjne działania pod kryptonimem "Bezpieczny Weekend - Wielkanoc 2016". W maksymalny sposób wykorzystane zostaną pojazdy wyposażone w wideorejestratory, a także inny sprzęt i urządzenia do pomiaru prędkości i służące też do ujawniania innych wykroczeń popełnianych przez uczestników ruchu drogowego.

Policjanci apelują też o odpowiednie przygotowanie samochodu do podróży, siadanie za kierownicę wypoczętym i trzeźwym oraz o przestrzeganie przepisów dotyczących pasów bezpieczeństwa i przewożenia dzieci w bezpiecznych fotelikach lub siedziskach.

26 marca będzie obowiązywał zakaz poruszania się samochodów ciężarowych i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton ( z wyłączeniem autobusów) w godzinach 18.00-22.00, 27 marca w godzinach 8.00-22.00, a 28 marca w godz.. 8.00-22.00.

Bezpieczne Święta. Policyjne rady

* Przedświąteczne zakupy:
Wybierając się na zakupy pamiętaj, aby nie przechowywać całej gotówki w jednym miejscu. Nie zabieraj ze sobą wszystkich kart kredytowych lub płatniczych. Korzystając z bankomatów wybierz urządzenia znajdujące się w ruchliwym i dobrze oświetlonym miejscu. Nie zapisuj kodu PIN na karcie bankomatowej. Na zakupy załóż wygodny i nie rzucający się w oczy strój, zaopatrz się w torebkę na długim pasku i przewieś ją przez ramię na brzuch, tak, aby zawsze mieć ją "na oku". Pamiętaj, że torebki typu kopertówka czy plecaczek są na tę okazję niewygodne i stanowią łatwy łup dla złodzieja.

W czasie załatwiania sprawunków unikaj miejsc zatłoczonych i nie wdawaj się w rozmowy z przygodnie napotkanymi osobami. Parkując samochód przed marketami, wybieraj tylko dobrze oświetlone miejsca, a najlepiej skorzystaj z parkingów strzeżonych. Wysiadając, pamiętaj o zamknięciu pojazdu i włączeniu urządzeń alarmowych. Nie pozostawiaj w samochodzie w widocznym miejscu cennych i atrakcyjnych przedmiotów. Unikajmy również zakupów alkoholu niewiadomego pochodzenia na bazarach i targach, które mogą narazić nas na utratę zdrowia oraz wszelkiego rodzaju biżuterii i sprzętu elektronicznego, co może skutkować odpowiedzialnością karną za nieumyślne przestępstwo paserstwa.

* Podróże
Jadąc autobusem czy tramwajem - szczególnie przy wsiadaniu i wysiadaniu - nie trać kontaktu wzrokowego ze swoją torebką i unikaj sztucznego tłoku. Panowie nie powinni przechowywać portfeli w tylnych kieszeniach spodni.
W pociągu - zwłaszcza na dalekich trasach - nie rozmawiaj z przypadkowymi osobami i nie przyjmuj żadnych poczęstunków od współpasażerów. Wychodząc z przedziału zawsze zabieraj ze sobą pieniądze i dokumenty. Do podróży załóż wygodną i skromną odzież. Nie kuś złodzieja biżuterią. Jeżeli zaobserwujesz jakąkolwiek "podejrzaną" sytuację zawiadom niezwłocznie obsługę pociągu.
Korzystając z własnego środka transportu pamiętaj, aby sprawdzić stan techniczny pojazdu i usunąć nawet najdrobniejsze usterki. Za kierownicę siądź trzeźwy i wypoczęty. Na postój wybieraj miejsca zaludnione i dobrze oświetlone. Wysiadając z samochodu zabierz ze sobą wszystkie wartościowe przedmioty, drogą odzież, torebki i dokumenty, zamknij auto i uruchom urządzenia alarmowe. W trakcie podróży możesz być narażony na kradzież samochodu metodą "na stłuczkę" lub "na wypadek" - złodzieje aranżują taką sytuację i starają się wykorzystać emocje swojej ofiary. W takim przypadku nie należy opuszczać pojazdu, lecz telefonicznie powiadomić służby ratownicze lub skierować się do najbliższej jednostki Policji. Jeżeli decydujemy się na wyjście z auta, to pamiętajmy, że należy je zamknąć i uaktywnić alarm.

* Zabezpiecz mieszkanie
Nie opowiadaj wszystkim wkoło, że planujesz dłuższy wyjazd. Na automatycznej sekretarce telefonu nie zostawiaj wiadomości typu "wyjechaliśmy z miasta, wracamy za kilka dni". Klucze do mieszkania przekaż krewnemu lub zaufanemu sąsiadowi, poproś, by zbierał ulotki reklamowe spod Twoich drzwi, wieczorem zaś zapalił światło i otworzył okno. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką! Cenne przedmioty, dzieła sztuki czy wyroby jubilerskie i gotówkę zdeponuj w sejfie lub oddaj na przechowanie zaufanej osobie. Przed wyjazdem zamknij zawór wodny i gazowy, aby uniknąć ewentualnej awarii.

* Śmigus Dyngus
Rodzice powinni nauczyć dzieci, że "lany poniedziałek" to tradycja polewania wodą, w której należy zachować umiar i kulturę. Zlewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić nas na straty materialne - gdy zostanie zniszczona np. droga odzież. "Polewanie" nie powinno odbywać się na ulicach - gdyż bardzo często dzieci w ferworze zabawy wybiegają na jezdnię łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego, a mokra nawierzchnia może okazać się przykrą w skutkach niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów.
W przypadku zniszczenia lub zabrudzenia odzieży lub innego uszkodzenia mienia w wyniku celowego oblania, na wniosek pokrzywdzonego policja pociąga do odpowiedzialności karnej sprawcę na podstawie art. 288 kk / jeśli zostało zniszczone mienie powyżej kwoty 462,50 złotych/ lub art. 124 kw . Kara za przestępstwo do 5 lat pozbawienia wolności, za wykroczenie kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 5 tysięcy złotych.

Wybryki chuligańskie mogą zostać również zakwalifikowane na podstawie art. 51kw/ zakłócenie spokoju i porządku publicznego/, art. 75 kw/spowodowanie niebezpieczeństwa przez wyrzucanie przedmiotów i wylewanie płynów/, art. 140 kw/ nieobyczajny wybryk/ . W przypadku, gdy obiektem ataków są pojazdy w ruchu lądowym, sprawcy mogą dopuścić się wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu ruchu drogowego, m.in. art. 76 kw/ rzucanie przedmiotami w pojazdy w ruchu/, art.90kw/ utrudnianie ruchu na drodze/ i art. 86 kw/ spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym/. Za powyższe wykroczenia grozi sprawcy kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nawet do 5 tysięcy złotych.

Fot. Redakcja ZdunskaWola24.pl

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj