Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / gmina Zduńska Wola / Interwencje

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Ocalić od zapomnienia

Redakcja, 08.06.2015, 13:11

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Gipsowa figurka Jezusa w kapliczce w Pratkowie (gmina Zduńska Wola) przetrwała prawdopodobnie 80 lat. Uległa zniszczeniu i została zamieniona nową, ale jeden z mieszkańców wsi postanowił odnowić starą, w której drzemie duch wspomnień.

← REKLAMA

Kapliczki mają duże znaczenie dla ludzi nie tylko religijne, ale także symboliczne. Wiążą się też z wieloma wspomnieniami i sentymentem. Właśnie takimi emocjami Jarosław Miller, mieszkaniec Pratkowa i pasjonat historii regionu, darzy gipsową figurkę Jezusa, której wiek mieszkańcy różnie szacują. Prawdopodobnie ma nie mniej niż 80 lat.

-Figurka przez wiele lat była zamknięta w kapliczce za szybką. Przejeżdżając autem zauważyłem, że zmieniono ją, chciałem się dowiedzieć, co się stało, dlaczego to zrobiono - mówi Jarosław Miller.

Mężczyzna dowiedział się, że to mieszkanki wsi zdecydowały, że trzeba "starego" Jezusa wymienić na nową figurkę Matki Boskiej, którą przywieziono z Częstochowy. -Figurkę Jezusa wywieziono na cmentarz do Korczewa i postawiono pod krzyżem. Ja poczułem się urażony - mówi Miller.

Figurka wykonana z gipsu jest w opłakanym stanie, jednak Jarosław Miller postanowił pokryć koszty jej naprawy. Pod Piotrkowem Trybunalskim znalazł od tego specjalistę, koszt naprawy prawdopodobnie wyniesie kilkaset złotych. Wszystko po to, aby figurka Jezusa, którą w czasach wojny ukrywano przed wrogiem i przez kilkadziesiąt lat modlono się wróciła na swoje miejsce.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2020 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj