Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Historia

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę

Zmarł Dariusz Kanus ps. "Darek", "Skrzetuski"

Redakcja, 03.08.2015, 12:33

Nad ranem 1 sierpnia zmarł Dariusz Kanus, żołnierz podziemia antyhitlerowskiego i antykomunistycznego ps. "Darek", "Skrzetuski", więzień Polski "ludowej", mieszkaniec Zduńskiej Woli. Miał 86 lat.

← REKLAMA

Msza żałobna zostanie odprawiona w kościele św. Maksymiliana na zduńskowolskim Osiedlu Południe w środę o godz. 15. Po niej kondukt przejdzie na stary cmentarz przy ul. Łaskiej, gdzie Kanus zostanie pochowany.

Dariusz Kanus urodził się 2 grudnia 1929 r. w Łazach koło Częstochowy. Był synem Karola i Lucyny z Iskierków. W czasie okupacji niemieckiej pod ps. "Darek" wstąpił do konspiracji Narodowej Organizacji Wojskowej. Od jesieni 1943 r. był łącznikiem oddziału partyzanckiego AK w okolicach Częstochowy, wchodzącego w skład planowanego 27 Pułku Piechoty AK. Jego ojciec, również zakonspirowany żołnierz AK został rozstrzelany 16 grudnia 1943 r. przez Niemców za sabotaż w Hucie Raków w pobliżu wsi Wygoda.

Po zakończeniu II wojny światowej rozpoczął naukę w gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie. Nie godząc się na ówczesne warunki narzucone przez władzę "ludową" i Związek Radziecki wstąpił w marcu 1946 r. do młodzieżowej organizacji niepodległościowej Pluton Młodzieży Polskiej, przekształconej następnie w Konspiracyjną Młodzież Polską. Dowódcą organizacji był Bolesław Szyszko "Bohusz". Dariusz Kanus przyjął ps. "Skrzetuski" zostając jednocześnie szefem wywiadu organizacji. Członkowie organizacja poza działalnością propagandową uczestniczyli w akcjach na funkcjonariuszy MO i żołnierzy "ludowego" WP oraz akcjach rekwizycji spółdzielni państwowych. "Skrzetuski" dwukrotnie uczestniczył w akcji skierowanej przeciwko władzy "ludowej". 21 stycznia 1948 r. wspólnie z Ryszardem Przystalskim "Cichym", "Czartem" (popełnił samobójstwo 3 lutego 1948 r. w czasie obławy bezpieki) i Tadeuszem Romanowskim dokonał rekwizycji na częstochowski sklep spółdzielni "Jedność", a siedem dni później na sklep Spożywców Kolejowych w Katowicach. Celem akcji było zdobycie niezbędnych środków finansowych na funkcjonowanie organizacji. Aresztowany 12 lutego 1948 r. przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Częstochowie (organizacja ostatecznie został rozbita 23 maja 1948 r.). Skazany 29 maja 1948 r. wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Kielcach na sesji wyjazdowej w Częstochowie na mocy Dekretu z dnia 13 czerwca 1946 r. o przestępstwach szczególnie niebezpiecznych w okresie odbudowy państwa (tzw. mały kodeks karny) na 15 lat więzienia za próbę zmiany przemocą ustroju Państwa Polskiego. Wyrok odbywał w najcięższych więzieniach Polski "ludowej" - Częstochowie (Zwoda), Rawiczu, Płocku i Wronkach. Na wolność został wypuszczony dopiero 12 maja 1956 r. po 8 latach katorgi więziennej. Po wyjściu udał się do siostry w Miastku. Następnie wyjechał do Wrocławia, gdzie ożenił się i podjął pracę zarobkową. Pracował jako technik budowlany - kosztorysant, w firmach budowlanych i w biurach projektowych.

22 stycznia 1992 r. sąd stwierdził nieważność wyroku i wykazał, że Dariusz Kanus "Skrzetuski" działał na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego.
Od lutego 1991 r. był członkiem Solidarność Polskich Kombatantów Wolność, Całość, Niepodległości przy Zarządzie Regionu NSZZ "Solidarność" we Wrocławiu.
Od 1994 r. na stałe zamieszkał w Zduńskiej Woli. W 2007 r. wraz z żoną Danutą obchodzili jubileusz pięćdziesięciolecia pożycia małżeńskiego. Awansowany w roku 2010 do stopnia porucznika Wojska Polskiego. Odznaczony w 2011 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.
Pan Dariusz był człowiekiem bardzo życzliwym i spokojnym, jednak niezwykle skrytym i zamkniętym w sobie. Niechętnie wspominał o swoich przeżyciach, które nie były usłane różami. Mimo to uczestniczył we wrześniu 2013 r. w uroczystości odsłonięcia pomnika Żołnierzy Wyklętych Zrzeszenia WiN w Zduńskiej Woli. Zapamiętany Go jako gorącego patriotę i osobę do końca oddanego swojej ukochanej Ojczyźnie Polsce.

Jarosław Stulczewski

Fot. arch. J.S.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj