Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Historia

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Rocznica egzekucji karsznickich kolejarzy

Redakcja, 26.02.2016, 12:39

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

72. rocznicę stracenia Kazimierza Kałużewskiego i Juliusza Sylli, kolejarzy którzy prowadzili nieustanny sabotaż działając na terenie karsznickiej parowozowani, uczczono w miniony czwartek w Karszincach.

← REKLAMA

Kałużewski, pseudonim "Chińczyk", przewodził grupie dywersyjno - sabotażowej Z. O (Związki Odwetowe) na terenie Karsznic. Razem z Juliszem Syllą, pseudonim "Nit", niszczyli systematycznie cylindry, panewki i wały parowozów przy pomocy środków chemicznych dostarczanych z Łodzi. Pod koniec października 1942 roku , w pociągu na trasie Sieradz - Łódź, gestapo łapie łączniczkę grupy. Pośrednio doprowadza to do schwytania kolejarzy.

Publiczna egzekucja miała być sposobem na nastraszenie ludności. We wspomnieniach mieszkańców Karsznic jest to wciąż otwarta rana. Żywe są wspomnienia zaganiana ludzi na wydarzenie, następnie przerażająca cisza, omdlewanie ludzi i słowa wypowiedziane przez "Chińczyka" - "rodacy, giniemy".

W czwartek w miejscu ich stracenia, gdzie zaraz po wojnie ktoś postawił mały krzyż, a obecnie znajduje się pomnik, razem ze Stowarzyszeniem Miłośników Kolei oraz Wspólnotą Mieszkaniową Osiedla Karsznice pracownicy Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2022 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj