Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Historia

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

"Pakt przyjaźni" z włoskimi miastami

Redakcja, 08.03.2016, 10:27

Czytelnicy zamieścili 7 komentarzy
7

Zduńska Wola podpisuje porozumienie o współpracy z dwoma włoskimi miastami: Tortoną i Pontecurone. To "Pakt przyjaźni pomiędzy Tortoną, Pontecurone i Zduńską Wolą w imię św. Alojzego Orione".

← REKLAMA

Do Włoch, na zaproszenie prezydenta Tortony Gianluca Bardona, wyjechała trzyosobowa, oficjalna delegacja miasta Zduńska Wola: prezydent Piotr Niedźwiecki, wiceprezydent Czesław Rybka oraz szefowa miejskiej promocji Małgorzata Frach. Są gośćmi samorządu Tortony oraz zgromadzenia księży Orionistów.

Termin podpisania porozumienia nie jest przypadkowy. Będzie ono elementem uroczystości związanych z obchodami 75-lecia śmierci świętego Alojzego Orione. Oprócz samorządów wszystkich trzech miast w uroczystościach wezmą udział J.E. Vittorio Vila Biskup Tortony oraz ks. Flavio Peloso przełożony generalny Zgromadzenia Oriońskiego na świecie.
Zduńska Wola, Tortona i Ponecurone są związane postacią ks. Alojzego Orione. Urodził się on w Pontecurone, w Tortonie założył zgromadzenie zakonne Małe Dzieło Boskiej Opatrzności. Natomiast w Zduńskiej Woli powstał pierwszy na ziemiach polskich dom misyjny księży orionistów.
Dla Tortony i Zduńskiej Woli ważny jest również św. Maksymilian Maria Kolbe oraz Jan Paweł II - od 2000 roku honorowy obywatel miasta Zduńska Wola.

-W Zduńskiej Woli gościliśmy ówczesnego prezydenta Tortony Beruttiego Massimo w 2013 roku - mówi Piotr Niedźwiecki, prezydent Zduńskiej Woli - Jego wizyta związana była z obchodami 90-lecia działalności Orionistów w Polsce. Już wówczas zapowiadaliśmy współpracę pomiędzy naszymi miastami. Dzisiaj kolejny prezydent Tortony, Gianluca Bardone podtrzymał deklaracje poprzednika, dizęki czemu możemy podpisać porozumienie - dodaje.

Protokół porozumienia, nazwany "Paktem przyjaźni pomiędzy Tortoną, Pontecurone i Zduńską Wolą w imię św. Alojzego Orione" zakłada współpracę miast w działaniach edukacyjnych, kulturalnych, sportowych, społecznych i turystycznych. Miasta deklarują w nim wymianę informacji, doświadczeń i dobrych praktyk, wspólną promocję i wszelkie działania korzystne dla lokalnych wspólnot. Zapowiadają również otwarcie i gotowość do współpracy z innymi podmiotami, a w sposób szczególny z Diecezją Tortońską, Włocławską, Fundacją CRTortona i Małym Dziełem Boskiej Opatrzności (Zgromadzeniem Oriońskim).

Fot. Redakcja ZdunskaWola24.pl

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (7)

 • ~gość_2283 (IP: *.*.22.140), 08.03.2016, 13:42
  Czy zduńskowolanie nie zrzeszeni w żadnych organizacjach politycznych bądź społecznych też mają szansę skorzystać ze współpracy z włoskimi miastami.?
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
  • ~gość_2318 (IP: *.*.78.200), 09.03.2016, 12:45
   Wątpię, to porozumienie jest pomiędzy władzami Zduńskiej Woli a tych miast włoskich. Więc żeby coś "zyskać" na tym porozumieniu trza by najpierw dogadać się z władzami miasta, wiec raczej podmioty prywatne nie mają łatwej drogi do korzystania z warunków tej umowy.
   +1
   Jestem przeciw!
   Jestem za!
   Zgłoś do moderacji
 • ~gość_2178 (IP: *.*.190.36), 09.03.2016, 13:04
  jakie zyski???? wycieczka turystyczna za moją kasę.
  +1
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
  • ~gość_2318 (IP: *.*.78.200), 09.03.2016, 13:17
   Nie do końca, takie wizyty nie są robione od tak. Wiem że teraz jest hype na to że politycy se robią trasy za naszą kasę itd ale trza być też realistą. Władze zostały zaproszone, znajdowały się na to pieniądze w puli budżetu miasta, więc miasto skorzystało z tej oferty. Jedynie co można się czepiać to dobór osób bo o ile prezydenta rozumiem (w końcu to on podpisywał umowę i kontaktował się wcześniej z tamtejszymi władzami we Włoszech )to do pozostałej dwójki można mieć wątpliwości.
   Pozdrawiam
   0
   Jestem przeciw!
   Jestem za!
   Zgłoś do moderacji
  • ~gość_2178 (IP: *.*.251.247), 09.03.2016, 18:36
   miasto nie ma SWOICH pieniędzy. Miasto ma MOJE pieniądze. Nigdy żadnych, żadnych korzysci ten prezydent nie przyniósł MOJEMU miastu. Pojechał na wycieczkę i tyle. Nie ma mojej zgody na takie wygłupy. Niech szuka inwestorów tak jak szuka Sieradz. Zapewniam, że Sieradz ich znajduje w POLSCE
   0
   Jestem przeciw!
   Jestem za!
   Zgłoś do moderacji
 • ~gość_2283 (IP: *.*.22.140), 10.03.2016, 08:38
  Niestety biednemu zawsze wiatr w oczy> Chcesz człowieku jechać gdzieś to płać. Za darmo mogą jeździć "delegaci".
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_2178 (IP: *.*.190.36), 11.03.2016, 12:24
  ten cały Pani Niedźwiedzki publikuje na FB zdjęcia kaplic, sanktuariów.... to on się tam na wycieczkę pojechał modlić i podziwiać, czy załatwiać coś dla mieszkańców???? ciekawe czy, jak wróble w mieście ćwierkają coś się porobiło w głowie temu .....misu???? może jak już to niech publikuje posty: dziś w biurze jakiegoś mera załatwiłem pracę 1000 zduńskowolan. Albo- jakiś włoski inwestor przyjedzie do Zd-Woli wybudować fanrykę? albo- wyślemy tam dzieci na wycieczkę- ??? to jakiś matrix co Ci ludzie z ekipy miastowej wyprawiają.
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2022 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj