Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Kultura i rozrywka

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Co oprócz kawy możne nas rozbudzić w trakcie pracy?

Redakcja, 18.01.2020, 01:50

Większość pracowników każdego dnia pije jedną, dwie, a nawet więcej filiżanek kawy. W każdym biurze znajduje się ekspres lub chociażby słoik z kawą i czajnik. Zdania na temat tej używki są podzielone, jedni uważają, że jest zdrowa, inni unikają jej jak ognia. Warto zapoznać się z alternatywnymi źródłami dodatkowej energii, które ułatwią nam pracę.

← REKLAMA

Dlaczego w pracy doznajemy spadków energetycznych?

Wiele osób odczuwa przynajmniej raz spadek energii w ciągu ośmiogodzinnego czasu pracy. Zazwyczaj dzieje się tak dlatego, że organizm człowieka potrzebuje odpoczynku i dotlenienia. Sygnały, które dostajemy od naszego organizmu, są bardzo łatwe do odczytania: powieki same się zamykają, pocieramy oczy, ziewamy, przysypiamy, nie możemy się skoncentrować, czytamy to samo zdanie kilkakrotnie, by je zrozumieć. Praca w takim stanie nie jest możliwa, a jeśli zmusimy się do jej wykonywania, to będzie bardzo nieefektywna. Dlatego warto skutecznie się rozbudzić, poświęcając na to kilka minut, zamiast wypełniać obowiązki dwa razy dłużej.

Skuteczne rozbudzenie się w pracy

Skoro nasz organizm potrzebuje więcej tlenu i sygnalizuje nam to, prowokując ziewanie - dajmy mu tego, czego potrzebuje. Nie wiele jest stanowisk pracy, których nie można opuścić na pięć minut, by pospacerować sobie chwilę na świeżym powietrzu. Oferty pracy często zawierają informacje o tym, jak są rozłożone przerwy w ciągu dnia. Statutowe pięć minut na godzinę pracy przysługuje nam zawsze. Oczywiście, że trzeba również coś zjeść, udać się do toalety i wypić ulubiony napój. Jednak na krótki spacer również znajdzie się czas. Szybki 5-minutowy marsz potrafi skutecznie rozbudzić każdego, a przy okazji dotlenia nasz mózg i sprawia, że dużo lepiej nam się pracuje.
Bywa, że nasz organizm potrzebuje snu. W takim przypadku piętnastominutowa drzemka jest dla nas zbawienna. Można przyzwyczajać swój organizm do zasypiania zawsze o tej samej porze.
Kolejnym sposobem na pobudzenie, jest picie herbaty. Nie wiele osób wie, że czarna herbata parzona poniżej trzech minut pobudza równie mocno, co kawa.
Niektórzy tracą energię, gdy spada im poziom cukru we krwi. Warto pamiętać, by w takiej chwili nie sięgać po słodycze, tylko po owoce. Po zjedzeniu lekkostrawnej pomarańczy, czy jabłuszka poczujemy przypływ świeżej energii bez narażania się na szybki wzrost poziomu cukru we krwi, a potem gwałtowne jego opadanie.

Przeszukując oferty pracy na Pracuj.pl warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące grafiku pracy, przerw obiadowych, czy możliwości odpoczynku. Coraz więcej firm umożliwia swoim pracownikom stosowanie innych form pobudzania się w trakcie pracy niż kawa.

Fot. Materiał Partnera / Pracuj.pl

Najnowsze ogłoszenia

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2021 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj