Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Wszechpolacy na II Pielgrzymce Narodowców na Jasną Górę

Redakcja, 24.03.2015, 08:45

Do artykułu dołączona jest fotogaleria
Czytelnicy zamieścili 2 komentarze
2

Zduńskowolscy narodowcy wzięli udział w II Pielgrzymce Młodzieży Narodowej na Jasną Górę. W spotkaniu uczestniczyło ok. 1,5 tys. młodych ludzi z całej Polski, głównie przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej i Ruchu Narodowego.

← REKLAMA

Tegoroczna pielgrzymka, która odbyła się 21 marca, połączona została z ogólnopolskim zjazdem wyborczym Młodzieży Wszechpolskiej, który odbył się w Centrum Polonijnym w Częstochowie. Zjazd rozpoczął się o godz. 13 przemówieniami (m.in. kandydata na prezydenta RP Mariana Kowalskiego i ustępującego prezesa MW Tomasza Pałasza). Decyzją zebranych Wszechpolaków nowym prezesem został Adam Andruszkiewicz z Białegostoku. Jednocześnie jednym z wiceprezesów Młodzieży Wszechpolskiej, a zarazem członkiem rady naczelnej oraz członkiem zarządu głównego został prezes okręgu łódzkiego Adam Małecki.

W czterdziestoosobowej grupie Rady Naczelnej znaleźli się: Monika Nowacka, Kamil Klimczak i Szymon Łuczak, który założył struktury MW w Zduńskiej Woli. W tym czasie pozostali uczestnicy pielgrzymki nie będący zaprzysiężonymi członkami Młodzieży Wszechpolskiej w ramach integracji zwiedzali Częstochowę.
Po przerwie obiadowej w Kaplicy Matki Bożej rozpoczęła się msza św. Eucharystii przewodniczył bp Kazimierz Górny, biskup senior diec. rzeszowskiej, który w homilii mówił:

-Tu, na Jasnej Górze w szczególny sposób obecna jest Polska, i jej szlachetne dzieje, wpisane w obraz Królowej Polski, w jasnogórską Kaplicę, i cały wspaniały klasztor" (…). Podczas gdy Europa współczesna zapomina o chrześcijańskich swoich korzeniach, Polacy w ciągu dziejów dochowali wierności Chrystusowi Panu i obowiązkom wynikającym ze Chrztu świętego. Współtwórca Ruchu Narodowego Roman Dmowski podkreślał: katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, zabarwieniem jej na pewien sposób, ale tkwi w jej istocie. Usiłowanie oddzielenia u nas katolicyzmu od polskości, oderwania narodu od religii i od Kościoła, jest niszczeniem samej istoty narodu. Do tej prawdy musimy powracać, bo z niej wynikają wszelkie konsekwencje. Wrogowie naszej Ojczyzny byli świadomi tej prawdy, zwłaszcza tej przedziwnej symbiozy wiary i miłości Ojczyzny. Tak było w czasie zaborów, okupacji niemieckiej, tak było w czasach komunizmu - mówił biskup.

Kaznodzieja przypominał, że patriotyzm zawsze wymaga odwagi bycia szlachetnym w każdych okolicznościach. Praca na rzecz dobra wspólnego i rzetelne pełnienie obowiązków obywatelskich, a także kształtowanie opinii i dbanie, by władza świecka była sprawiedliwie wykonywania to przejaw troski o naród.
-Prośmy Boga przez orędownictwo Matki Najświętszej, abyśmy umieli troszczyć się o dobro Ojczyzny, abyśmy z niej byli dumni, bronili jej imienia, i byli świadkami miłości Ojczyzny w mowie polskiej, postawie i postępowaniu. Byśmy byli dumni, że jesteśmy Polakami, i potwierdzajmy to szlachetnością życia i dobrocią dla drugich. Przeciwstawiajmy się wypłukiwaniu polskości z naszej Ojczyzny. Czuwajmy, i nauczajmy prawdy o naszych dziejach- zakończył kazanie biskup Górny.

Po mszy św. w sali o. Kordeckiego rozpoczęły się wystąpienia i konferencje. Goście zebrani na wypełnionej po brzegi auli wysłuchali kilku przemówień. Głos zabrali m.in. bp Kazimierz Górny i ks. prał. Roman Kneblewski z Bydgoszczy oraz kandydat na prezydenta RP Marian Kowalski, prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki, wiceprezesi Krzysztof Bosak i Artur Zawisza.
O godz. 21 narodowcy uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim w Kaplicy Matki Bożej. Po Apelu przeszli z pochodniami pod Grób Nieznanego Żołnierza w Alei Sienkiewicza nieopodal Jasnej Góry, gdzie odmówili modlitwę za poległych w obronie Ojczyzny.

Od 23 marca Szymon Łuczak, dotychczasowy lider struktur Młodzieży Wszechpolskiej w Zduńskiej Woli przestał pełnić swoją funkcję ze względu na wybór do Rady Naczelnej Młodzieży Wszechpolskiej oraz mianowania na funkcję wiceprezesa Okręgu Łódzkiego MW.
Nowym Prezesem Koła Zduńska Wola został Andrzej Kaczorkiewicz, który na swojego zastępcę powołał Aleksandra Gutowskiego, a na sekretarza koła - Kamila Pietrzaka.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (2)

 • ~gość_1597 (IP: *.*.22.140), 24.03.2015, 10:06
  Strach się bać!!!!!!!!!!!!!
  -4
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_1694 (IP: *.*.251.132), 24.03.2015, 21:51
  BRAWO NARODOWCY!
  +2
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2019 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj