Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Zduńskowolanie na polach Grunwaldu

Redakcja, 20.07.2015, 12:55

Do artykułu dołączona jest fotogaleria
Czytelnicy zamieścili 1 komentarz
1

Relacja z udziału zduńskowolskiego bractwa Złoty Krzyż w obchodach 605. rocznicy bitwy pod Grunwaldem.

← REKLAMA

Od wtorkowego popołudnia 14 lipca na polach Grunwaldu, gdzie od lat odbywał się największa rekonstrukcja bitwy z okresu późnego średniowiecza, pojawili się pierwsi członkowie zduńskowolskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych Bractwa Rycerskiego "Złoty Krzyż". Po raz piąty znaleźli się w obozie Chorągwi Ziemi Łęczyckiej, skupiającej w szczególności bractwa z centralnej Polski (m. in. Łodzi, Łowicza, Poddębic) i osoby nie zrzeszone (m. in. Warszawa, Poznań, Konin).
Członkowie "Złotego Krzyża" do czasu bitwy prowadzili życie obozowe śpiąc w namiotach historycznych, uczestnicząc w wartach dziennych i nocnych oraz sami przygotowując sobie posiłki.
Tegoroczna pogoda dopisała rekonstruktorom jednak z małymi perypetiami.

W piątek dotarli na pola grunwaldzkie koleni zduńskowolanie. Tego dnia odbyły się wici, czyli prezentacja poszczególnych Chorągwi, a w samej Chorągwi Ziemi Łęczyckiej zarządzono manewry. Późnym popołudniem została przeprowadzona próba generalna bitwy, będąca przygotowaniem do sobotniej rekonstrukcji. Ćwiczono m. in. noszenie broni, walkę i szyk. Zwieńczeniem piątkowego dnia była wieczorna uczta. Nie obyło się bez miodu pitnego czy pysznego wina. Również same posiłki były rodem z średniowiecza.
Chorągiew Ziemi Łęczyckiej wstawiła w tym roku do inscenizacji około 50 lekko zbrojnych, uzbrojonych w drzewce (halabardy, glewie, berdysze), pawęże, hakownice i kusze. Przed wymarszem z Chorągwi na pole bitwy odbyło się pasowanie rycerskie dwóch giermków z Bractwa Rycerskiego Ziemi Łęczyckiej "Signum Temporis".

Namiestnik Chorągwi Michał Wojtysiak po odczytania roty i właściwym pasowaniu wręczył nowo pasowanym rycerzom symboliczne ostrogi (potwierdzenie stany rycerskiego). Następnie zerwała się ogromna ulewa i wiatr. Już myślano, że po raz kolejny trzeba będzie stoczyć bój przy pogodzie w tzw. kratkę, jednak już po paru minutach przestało padać i wyszło słońce, które utrzymało się do końca rekonstrukcji bitwy grunwaldzkiej.

Zduńskowolskie bractwo "Złoty Krzyż" w tym roku na polu bitwy reprezentowało sześciu jej członków: jeden strzelec czarnoprochowy (Bogdan Górny), jeden pawężnik (Jarosław Stulczewski), dwóch kuszników (Radosław Maniecki i Michał Górny), dwóch halabardników (Piotr Płuciennik i Radosz Merczyński). Po zakończonej inscenizacji, mimo chwilowych opadów, członkowie bractwa "Złoty Krzyż pozostali na polach Grunwaldu do samego końca czyli niedzielnego południa. W obchodach 605. rocznicy bitwy pod Grunwaldem uczestniczyło w sumie ośmiu członków G.R.H. "Złoty Krzyż".

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (1)

 • ~gość_1907 (IP: *.*.87.86), 22.07.2015, 18:40
  "wręczył nowo pasowanym rycerzom symboliczne ostrogi (...). Następnie zerwała się ogromna ulewa i wiatr."

  proszę na przyszłość nikomu nie wręczać ostróg, bo zerwie się wiatr!!!!
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2019 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj