Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

I Sejmik Stowarzyszeń Regionalnych Województwa Łódzkiego

Redakcja, 18.04.2016, 18:27

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Na uniejowskim zamku w sobotę, 16 kwietnia, spotkali się przedstawiciele stowarzyszeń regionalnych z województwa łódzkiego. Organizatorami pierwszego wojewódzkiego sejmiku było Towarzystwo Przyjaciół Uniejowa i Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli przy współudziale i pomocy burmistrza Uniejowa.

← REKLAMA

W spotkaniu wzięły udział delegacje 30 stowarzyszeń regionalnych (z 70 zaproszonych), którym granice powiatów nie przeszkodziły postawić pierwszego kroku na drodze do integracji. Wśród gości znaleźli się m.in.: Tomasz Dominiak - zastępca dyrektora Kancelarii Marszałka Województwa Łódzkiego, Rafał Jaksa - kierownik Biura Wojewody i Oddziału Dziedzictwa Kulturowego i Ochrony Pamięci Narodowej Urzędu Wojewódzkiego, Piotr Majer - wiceburmistrz Uniejowa, Bożena Konikowska - wiceprzewodnicząca Rady Krajowej Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP, dr hab. Elżbieta Kobojek - kierownik Zakładu Fizjografii i Planowania Przestrzennego Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, dr Damian Kasprzyk - prezes łódzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i adiunkt Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego, Ewa Wierzbowska - przewodnicząca Rady Organizacji Pozarządowych Województwa Łódzkiego.

Na podstawie nadesłanych ankiet, jakie wpłynęły do organizatorów, Jarosław Stulczewski - prezes Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli przedstawił analizę statystyczną stowarzyszeń regionalnych w województwie łódzkim. Wprowadzeniem do dyskusji był referat dr Damiana Kasprzyka pt. "Radości i smutki regionalistów w zglobalizowanym świecie", a wybrane działania Towarzystwa Przyjaciół Uniejowa, które w tym roku obchodzi swoje 25-lecie, przedstawiła jego prezes Urszula Urbaniak.
Bożena Konikowska - wiceprzewodnicząca Rady Krajowej RSR RP odczytała list, jaki uczestnikom sejmiku zadedykował wybitny regionalista Jerzy Damrosz.

Pod adresem organizatorów skierowano wiele podziękowań za cenną inicjatywę i trud organizacyjny. Był też czas na krótką wymianę doświadczeń i dyskusję. Podkreślano potrzebę tworzenia następstwa pokoleń, zwracano uwagę na rolę edukacji regionalnej. Ale przede wszystkim rozmawiano o problemach z jakimi na co dzień borykają się regionaliści. Najwięcej miejsca w dyskusji poświęcono współpracy z samorządami. Podkreślano, że największym problemem jest niewystarczające wsparcie ze strony samorządów. Zwłaszcza wsparcie finansowe.

Wszyscy uczestnicy byli zgodni, że spotkania takie są potrzebne. Padła deklaracja, że kolejny sejmik odbędzie się w Piotrkowie Trybunalskim. Regionaliści obrady zakończyli spacerem z przewodnikiem po Uniejowie. Uniejowski sejmik był pierwszym w regionie łódzkim tak licznym spotkaniem miejscowych regionalistów.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2021 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj