Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Złoty Krzyż pod Grunwaldem

Redakcja, 18.07.2016, 14:05

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Po raz ósmy członkowie zduńskowolskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych Bractwa Rycerskiego "Złoty Krzyż" odliczyli się na największej rekonstrukcji z okresu późnego średniowiecza jaką jest bitwa pod Grunwaldem.

← REKLAMA

Na grunwaldzkich polach, członkowie bractwa pojawili się już we wtorek, 12 lipca. Znaleźli się w obozie Chorągwi Ziemi Łęczyckiej, skupiającej w szczególności odtwórców historycznych z centralnej Polski m. in. Łodzi, Łowicza, Poddębic, Bełchatowa, ale i również spoza województwa łódzkiego jak Mławy i Bydgoszczy.

Członkowie "Złotego Krzyża" do czasu bitwy prowadzili życie obozowe. Spali w historycznych namiotach, uczestniczyli w wartach dziennych i nocnych, aby przetrwać do bitwy byli zmuszeni przygotowywać sobie posiłki zgodnie z recepturą późnośredniowiecznej kuchni. Tegoroczna pogoda jednak nie rozpieszczała rekonstruktorów. Ciągłe opady uniemożliwiły m.in. przeprowadzenie całościowych manewrów chorągwi.

W czwartek na pola Grunwaldu dotarli kolejni zduńskowolscy odtwórcy. Następnego dnia, późnym popołudniem, została przeprowadzona próba generalna bitwy, będąca przygotowaniem do sobotniej rekonstrukcji. Ćwiczono m.in. noszenie broni, walkę i szyk. Zwieńczeniem piątku była wieczorna uczta. Nie obyło się bez miodu pitnego czy pysznego wina. Również same posiłki były rodem z średniowiecza.

Przed sobotnim wymarszem chorągwi na pole bitwy odbyło się pasowanie rycerskie dwóch giermków. Po odczytania roty i właściwym pasowaniu wręczono nowo pasowanym rycerzom symboliczne ostrogi (potwierdzenie stanu rycerskiego). Chorągiew Ziemi Łęczyckiej podczas tegorocznej już XVIII rekonstrukcji bitwy, wstawiła w pole ponad 50 lekko zbrojnych, uzbrojonych w drzewce (halabardy, glewie, berdysze), pawęże, hakownice i kusze. Na uwagę zasługuje fakt, że na ponad tysiąc stu rekonstruktorów tylko Chorągiew Łęczycka wystawiła w swoich szeregach kuszników.

Bractwo Rycerskie "Złoty Krzyż" ze Zduńskiej Woli, na polu największej późnośredniowiecznej historycznej rekonstrukcji w środkowej Europie, reprezentowało pięciu jej członków: jeden strzelec czarnoprochowy (Bogdan Górny), jeden pawężnik (Marcin Maciaszek), jeden halabardnik (Piotr Płuciennik) i dwóch kuszników (Radosław Maniecki i Jarosław Stulczewski). W kolejnej rocznicowej rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem uczestniczyło dziewięciu członków G.R.H. "Złoty Krzyż".

Relację przygotował: Jarosław Stulczewski

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2021 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj