Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Czym jest adaptacja gotowego projektu domu?

Redakcja, 12.05.2017, 19:55

Zanim przystąpimy do budowy nowego domu zgodnie z zakupionym wcześniej gotowym projektem, musi on zostać poddany adaptacji do działki. Adaptacja polega na odpowiednim dopasowaniu projektu budowlanego do lokalnych warunków gruntowych, wiatrowych i śniegowych, ale też do indywidualnych oczekiwań inwestora. Adaptacja jest konieczna, aby rozpocząć zgodnie z prawem budowę.

← REKLAMA

Zanim przystąpimy do budowy nowego domu zgodnie z zakupionym wcześniej gotowym projektem, musi on zostać poddany adaptacji do działki. Adaptacja polega na odpowiednim dopasowaniu projektu budowlanego do lokalnych warunków gruntowych, wiatrowych i śniegowych, ale też do indywidualnych oczekiwań inwestora. Adaptacja jest konieczna, aby rozpocząć zgodnie z prawem budowę.

Adaptacja jest niezbędna w przypadku projektów gotowych, ponieważ są one tworzone w oparciu o standardowe warunki. Muszą być więc zgodnie z prawem przystosowane do warunków panujących na konkretnej działce.

Obowiązki architekta adaptującego to:

  • naniesienie odpowiednich zmian w gotowym projekcie domu
  • sporządzenie planu zagospodarowania terenu działki wraz z częścią opisową oraz zestawieniem dokumentu
  • określenie warunków posadowienia budynku
  • dostosowanie projektu do obowiązujących warunków zabudowy albo planu zagospodarowania przestrzennego

Jak przeprowadza się adaptację projektu?


W ramach adaptacji projektu wykonuje się różne prace. Przede wszystkim obejmują one dopasowanie konstrukcji domu, w tym fundamentów, ścian oraz dachu do warunków miejscowych, a także do warunków zabudowy zapisanych w planie miejscowym czy do decyzji o warunkach zabudowy.

Także ważne są lokalne warunki wiatrowe i śniegowe, które już wymieniliśmy. Cały obszar Polski podzielony jest na tak zwane strefy obciążeń konstrukcyjnych, które określane są też potocznie strefami klimatycznymi. Odzwierciedlają one opady deszczu i wiatru na danym terenie, dlatego projektant powinien tak dopasować obiekt, aby jego konstrukcja zapewniała bezpieczeństwo i odpowiadała normom.

Ponadto ważnym etapem adaptacji projektu domu jednorodzinnego jest dopasowanie go do istniejącego uzbrojenia terenu. Sporządza się wtedy projekt przyłączy. W ramach adaptacji należy też przygotować plan zagospodarowania terenu działki na mapie geodezyjnej w skali 1:500.

czym_jest_adaptacja_gotowego_projektu_domu_2.jpg

Ile kosztuje wykonanie adaptacji projektu domu jednorodzinnego?


Adaptację projektu wykonuje uprawniony do tego architekt. Wobec tego powinniśmy udać się do biura architektonicznego, gdzie będziemy mogli przedłożyć dokumenty. Gdy kupujemy gotowy projekt domu jednorodzinnego, często możemy skorzystać z usług adaptacji w pracowni oferującej projektu lub współpracującymi z nią biurami. Najczęściej jednak korzysta się z usług lokalnego architekta, który posiada rozeznanie w lokalnych uwarunkowaniach. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji dotyczących projektu, warto skorzystać z porównywarki projektów domów, dostępnej m.in na pracownia-projekty.dom.pl.

Ceny zależne są przede wszystkim od metrażu domu oraz od zakresu zmian koniecznych do wprowadzenia, w tym od ich pracochłonności oraz trudności. W związku z tym ceny zwykle wynoszą od około 1 700 do 3 000 złotych.

Fot. WP/ Mat.Pras.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2017 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj