Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Praca w Danii - porady i wskazówki

Redakcja, 03.09.2017, 19:47

W dzisiejszych czasach, w poszukiwaniu lepszego życia, wiele osób decyduje się na wyjazd do pracy za granicę. Jednym z często obieranych kierunków przez polskich emigrantów zarobkowych jest Dania.

← REKLAMA

Zarówno stolarz jak i lekarz

Duński rynek pracy charakteryzuje się brakami zarówno w sektorach nastawionych na typową pracę fizyczną, jak i dziedzinach potrzebujących wykwalifikowanych pracowników. Duńczycy niechętnie wykonują niektóre prace fizyczne, dlatego pracodawcy już od dłuższego czasu wystawiają swoje oferty pracy na portalach zagranicznych mając nadzieję, że obcokrajowców skuszą korzystne warunki finansowe, a także bogaty system socjalny i inne profity.

Korzyści z pracy w Danii

W Danii średnia pensja jest kilkukrotnie wyższa od tego, co zarobimy w Polsce na podobnym stanowisku. Warto zwrócić uwagę, że wysokie zarobki idą tutaj w parze z wysokimi kosztami życia. Jednak mimo to i tak jest możliwe zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy.

Ponadto duńskie świadczenia socjalne sprawiają, że obywatel czuje się najważniejszym podmiotem w całym systemie socjalnym. Wszyscy Duńczycy są objęci obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym finansowym z pieniędzy publicznych, które obejmuje opiekę podstawową, szpitalną, a także szeroki dostęp do lekarzy-specjalistów. Również duński system emerytalny zasługuje na pochwałę. Ocenia się go jako stabilny i umożliwiający życie na odpowiednim poziomie.

Mieszkańcy Danii

Duńczycy są postrzegani jako bardzo spokojny naród. Przykładają dużą wagę do stworzenia miłej i przytulnej atmosfery. Można ich czasem odebrać jako niezbyt ufnych dla cudzoziemców i zamkniętych w sobie, ale z pewnością nie odmówią udzielenia pomocy.

Formalności

Obywatele Unii Europejskiej mogą wjechać na teren Danii i przebywać tu bez rejestracji do trzech miesięcy. Jeśli już wiesz, że Twój kontrakt umożliwia Ci pobyt dłuższy niż trzymiesięczny, to przed upływem tego terminu wystąp z wnioskiem do odpowiedniej, duńskiej placówki o wydanie zaświadczenia o zarejestrowaniu pobytu.

Pierwszą rzeczą o jaką powinieneś zadbać po przyjeździe jest uzyskanie numeru CPR czyli duńskiego odpowiednika numeru PESEL. Bez CPR, tak samo jak bez PESEL, utrudnione albo wręcz niemożliwe, może okazać się załatwienie wielu spraw.

Następny krok to wizyta w urzędzie podatkowym SKAT w Danii by wyrobić kartę podatkową.

Pracodawca może również wymagać od nas otwarcia konta bankowego w kraju świadczenia pracy. Zazwyczaj nie jest opłacalnym przelewanie wypłaty na polski rachunek bankowy, ponieważ przewalutowanie kwoty pociąga za sobą wysokie koszty transakcyjne naliczane przez bank i niekorzystny kurs walut. Możemy również sprawdzić czy placówka bankowa, z którą współpracujemy umożliwia otworzenie tzw. konta walutowego.

Zadbaj także o rejestrację samochodu. Jeśli przybywasz pojazdem z polskimi tablicami rejestracyjnymi na dłużej niż 185 dni, to musisz poinformować o tym fakcie duński urząd podatkowy. Duńczycy posiadają restrykcyjne i specyficzne przepisy prawne dotyczące rejestracji pojazdów zagranicznych.

Z załatwieniem wszystkich formalności pomogą Ci w języku angielskim biura ICS - International Citizen Service, które zostały stworzone do obsługi obcokrajowców planujących pracę w Danii.

Chcieć to móc

Jeśli rozważasz możliwość wyjazdu do pracy do Danii, to w pierwszej kolejności zastanów się, czy być może ktoś z bliskich Ci osób emigrował do tego kraju. Informacje z tzw. "pierwszej ręki" z pewnością rozjaśnią sytuację panującą na duńskim rynku pracy.

Ponadto skorzystaj z usług portali internetowych specjalizujących się w zbieraniu ofert pracy od zagranicznych pracodawców. Jednym z takich serwisów jest strona www.pracujwunii.pl. Oprócz propozycji zawodowych, znajdziesz tam przydatne dla emigrantów zarobkowych wskazówki i porady, a także możliwość sprawdzenia pracodawcy.

Fot. WP/ Mat.Pras.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2018 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj