Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Bliżej natury, czyli jak urządzić nowoczesne biuro

Redakcja, 03.05.2018, 12:30

Nowoczesne miejsca pracy mają sprzyjać pracy twórczej. Oferują ciszę, możliwość skupienia, wpływają pozytywnie na samopoczucie pracownika. Jak wykorzystać najnowsze trendy w aranżacji wnętrz tak, by stworzyć możliwie najlepsze warunki do pracy?

← REKLAMA

Człowiek jest częścią natury. Jednak rozwój nowoczesnych technologii i architektury przemysłowej miast - choć pod wieloma względami stanowią bardzo pozytywne zjawisko - mogą powodować zerwanie więzi łączącej człowieka ze środowiskiem naturalnym. Brak kontaktu z przyrodą odbija się z kolei na jego zdrowiu i samopoczuciu. Potrzeba otaczania się elementami natury jest przy tym nadal bardzo silna, co potwierdzają dane zebrane w raporcie "The Global Impact of Biophilic Design in Workplace" (2015). Wśród elementów pożądanych w miejscu pracy respondenci wskazywali najczęściej naturalne światło (44%), obecność żywych roślin (20%) oraz ciszę (19%). Zauważono też, że pracownicy, którzy pracują w środowisku bogatym w elementy naturalne, wykazują 15-procentowy wzrost dobrego samopoczucia, 6-procentowy wzrost produktywności, a także 15-procentowy wzrost kreatywności. Jednocześnie aż 58% respondentów przyznało, że w biurach, w których pracują, brakuje żywych roślin. Odpowiedzią na braki i potrzeby współczesnych biur jest trend biophilic design, czyli koncepcja, która koncentruje się na człowieku, jego potrzebach i zdrowiu. Skutki jej zastosowania w przestrzeni biurowej są nieocenione: Wystarczy wymienić redukcję stresu, lepszą produktywność i wzrost kreatywności, poprawę stanu psychicznego, a także zmniejszenie się absencji zawodowej. W jaki sposób wykorzystać ten trend, by stworzyć możliwie najlepsze warunki pracy?

Wyciszamy przestrzeń pracy

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Hays Poland ("Nadgodziny", 2016), tym, co najbardziej nam przeszkadza w miejscu pracy, jest nadmierny hałas - odpowiedzi takiej udzieliło aż 51% respondentów. Nie ma się co dziwić - zła akustyka pomieszczenia biurowego i wynikający z niej, spowodowany rozmowami i telefonami hałas rozprasza, obniża efektywność, stresuje i wpływa na poziom niezadowolenia w pracy. Rozwiązaniem tego problemu są wszelkiego rodzaju dźwiękochłonne ścianki działowe i ekrany absorbujące hałas, dostępne między innymi w ofercie firmy AJ Produkty. Wolnostojące, wykonane z filcu ścianki działowe wydzielają przestrzeń prywatną w gwarnym biurze. Dostępne są w formie podłogowej lub nabiurkowej. Uzupełnieniem do nich są ścianki akustyczne montowane na ścianie. Dzięki swej bogatej kolorystyce panele te służą nie tylko wyciszeniu pomieszczenia, lecz również jako stylowy element dekoracyjny lub tablica ogłoszeniowa.

Wprowadzamy roślinność

Obecność roślin w biurze poprawia jakość powietrza i wilgotność wnętrza, co bezpośrednio przekłada się na stan zdrowia i samopoczucie pracowników. Obniżając poziom frustracji, poprawia produktywność, efektywność i wzmacnia koncentrację. Warto przy tym zauważyć, że koncepcja biophilic design, wprowadzając rośliny do przestrzeni biurowej, nie ogranicza się do jednej czy dwóch doniczek ustawionych na biurku czy parapecie. Nowy trend mówi o roślinności w wersji "maksi". Mile widziane są ruchome ścianki działowe wypełnione żywymi roślinami czy nawet kaskady zieleni spływające po ścianie.

Wykorzystujemy elementy naturalne

Oprócz roślin, nowoczesne biura wykorzystują w aranżacji elementy naturalne: krzesła biurowe mające wełnianą tapicerkę oraz meble, które nawet jeśli nie są w całości wykonane z drewna, to mają drewniane wykończenia. Ważna jest także tekstura rozmieszczonych w biurze przedmiotów, imitująca kształty występujące w naturze: płatki śniegu, muszle ślimaków czy gałęzie drzew.

Biuro nowoczesne to biuro odbudowujące więź między człowiekiem a naturą. Przestrzeń zaaranżowana zgodnie z koncepcją biophilic design wzmaga efektywność i kreatywność, o co przecież chodzi w środowisku biurowym.

Fot. WP

Najnowsze ogłoszenia

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2019 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj