Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Legalna praca w Niemczech - wymogi i formalności

Redakcja, 28.12.2018, 10:30

Dzięki temu, że jesteśmy w Unii Europejskiej, możemy podejmować pracę w krajach wspólnoty, bez specjalnych pozwoleń i stosu dokumentów. Oznacza to, że swobodnie możemy przemieszczać się z jednego miejsca na drugie. Jednak aby podjąć pracę, obowiązują nas te same prawne wymagania co obywateli danego kraju. Przeczytaj listę przydatnych dokumentów i spraw do załatwienia przed wyjazdem do pracy za zachodnią granicę.

← REKLAMA

Umowa o pracę w Niemczech

Aby pracować legalnie u naszych zachodnich sąsiadów, potrzebujesz podobnego dokumentu, jaki jest podpisywany w Polsce. Firmy takie jak https://laxocare.pl, zajmujące się pośrednictwem pracy opiekunek dla osób starszych, dopełniają tego rodzaju formalności. Agent, który jest tam zatrudniony, ma za zadanie dostarczyć od ciebie dane pozwalające na podpisanie umowy o pracę. Są to podstawowe informacje, takie jak w polskich dokumentach. Będą one się trochę różnić w zależności od tego, jaką pracę chcesz podjąć. Gdy będzie trzeba przeprowadzić jakieś badania, dostaniesz taką informację od pracodawcy, bądź skieruje cię na nie w pierwszych dniach pracy na miejscu.

Wynajem mieszkania lub pokoju na podstawie umowy

Tak jak i w przypadku migracji wewnątrz jednego kraju, również i za granicą trzeba zatroszczyć się o mieszkanie. Jednak o ile w Polsce, powszechne jest zameldowanie w całkiem innym miejscu niż faktycznie zamieszkiwane, w Niemczech dbają o to, aby osoba miała stały bądź tymczasowy meldunek. Jest to związane z podziałem terytorialnym kraju na landy, które mają bardzo szeroką autonomię, również w aspekcie prawa pracy, cywilnego czy skarbowego.

Zameldowanie w urzędzie meldunkowym

Formalności tej należy dokonać w ciągu 7-14 dni od przyjazdu w odpowiednim dla miejsca zamieszkania urzędzie meldunkowym. Podczas wizyty trzeba pokazać dokument tożsamości oraz umowę najmu. Każda zmiana adresu wymaga zgłoszenia do urzędu, Zaświadczenie o miejscu zamieszkania jest niezbędne przy kolejnych formalnościach oraz podczas codziennego funkcjonowania. Bez niego nie otrzymasz np. kredytu.

Wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego

Na krótki turystyczny wyjazd może wystarczyć ci Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jednak gdy podejmujesz pracę, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie, dopasowane do twoich potrzeb. W zależności od zarobków i miejsca zamieszkania, do wyboru jest kilkanaście kas chorych, na które namiary otrzymuje się przy zameldowaniu.

Konto w banku

Pomimo tego, że zapewne posiadasz konto w Polsce i tak musisz otworzyć niemieckie konto w oddziale na terenie Niemiec - najlepiej blisko miejsca pracy i zameldowania. Jest ono potrzebne do przelewów z pracy, ale również do odprowadzania podatków.

Zastępcze zaświadczenie w sprawie karty podatkowej i wybór klasy podatkowej

Niezbędne jest odprowadzanie ich do niemieckiej kasy podatkowej. Zgłoś się do właściwego ze względu na miejsce zameldowania urzędu skarbowego, aby dokonać niezbędnych formalności. W przeciwnym razie klasa podatkowa zostanie Ci przypisana automatycznie.

Jak mam nadzieje udowodniliśmy, aby legalnie podjąć pracę w Niemczech, nie trzeba dokonywać niezliczonej ilości formalności. Warto skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych agencji pośrednictwa pracy, które znają rynek lepiej od nas i będą umiały lepiej poradzić sobie z niektórymi formalnościami. Nie można jednak zostawiać im wszystkiego, bardzo wiele spraw trzeba załatwić samodzielnie.

Fot. Materiał Partnera

Najnowsze ogłoszenia

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2019 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj