Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę

Praca tymczasowa, czyli jaka?

Redakcja, 11.02.2019, 00:09

Oferty pracy z zakresu tymczasowej są ciągle popularne na portalach profesjonalnych w rodzaju pracuj.pl. Choć pomysł rządu, który ma skończyć z wieloletnim zatrudnianiem pracowników w formie outsourcingu (zakaz pracy na takiej formie umowy powyżej 1.5 roku na rzecz jednego pracodawcy) obowiązuje już od kilku miesięcy, to rzesza ponad 800 tys. pracowników tymczasowych nie może narzekać na brak zajęcia.

← REKLAMA

Praca tymczasowa - dla kogo?

Okazuje się, że rynek pracy tymczasowej cieszy się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród osób młodych, dla których takie rozwiązanie jest pewnego rodzaju szansą na wcześniejsze zdobycie doświadczenia. Oferty pracy tego rodzaju są również często bardziej atrakcyjne pod względem wynagrodzenia, niż w przypadku analogicznego zajęcia, świadczonego na rzecz pracodawcy na "zwykłym" etacie. Portal pracuj.pl zawiera wiele ogłoszeń takiej pracy i nic nie wskazuje na to, by mimo posunięć polskiego rządu firmy hurtowo przejmowały pracowników outsourcingowych na etat. Jednocześnie niemal 90% przedsiębiorstw przewiduje kłopoty ze znalezieniem pracowników w najbliższej przyszłości, przez co współpraca z agencją pracy tymczasowej może być dla niej jedynym wyjściem. Warto pamiętać, że mimo obiegowych opinii praca tymczasowa to nie tylko zadania dla osób niewykwalifikowanych - obecnie coraz częściej nawet menedżerowie średniego szczebla wybierają taką formę zatrudnienia, która pozwala im pracować zadaniowo. w praktyce większośc osób, decydujacych się na taką formę współpracy, mieści się w granicy wieku do 30 roku życia.

Motywacja do pracy tymczasowej

Według niezależnych badań ankietowych motywacja pracowników do podjęcia pracy tymczasowej przedstawia się następująco:

  • możliwość zdobycia doświadczenia;
  • możliwość pracy dla wybranych firm;
  • elastyczność zatrudnienia;
  • możliwość uczestnictwa w ciekawych projektach;
  • problemy ze znalezieniem stałego zajęcia;
  • wyższe stawki wynagrodzenia.

Jak widzimy, praca tymczasowa wbrew stereotypom nie jest wybierana przede wszystkim ze względu na niemożliwość znalezienia pracy etatowej: powyżej tej przyczyny wskazywano szanse na zdobycie doświadczenia, elastyczność zatrudnienia, możliwość pracy dla określonych firm i przy interesujących zadaniach.

Praca tymczasowa - przyszłość?

Choć nawet duże firmy zatrudniają coraz większą ilość specjalistów na umowę o pracę tymczasową, to jednak trudno wyobrazić sobie, by strategiami rozwoju ogromnych koncernów zajmowały się osoby pracujące na tymczasówkach. Najprawdopodobniej kluczowe stanowiska będą ciągle obsadzane na tradycyjnym etacie, jednak coraz większą popularność (dzięki mobilności, możliwości rozwoju, sprawdzenia się w nowych sytuacjach, lepszemu wynagrodzeniu) będą zyskiwały umowy tymczasowe.

Fot. Materiał Partnera

Najnowsze ogłoszenia

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2019 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj