Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Jak działa wybielająca pasta do zębów?

Redakcja, 16.08.2019, 13:12

Kto z nas nie marzy o posiadaniu śnieżnobiałego, nieskazitelnego uśmiechu? Cel ten jest jednak niezwykle trudny do osiągnięcia. Najpopularniejszym sposobem na wybielenie zębów wciąż pozostają specjalne pasty wybielające, ale czy najpopularniejszy oznacza w tym wypadku najlepszy? Odpowiedzmy sobie na kilka pytań związanych z działalnością tego typu produktów.

← REKLAMA

Co odróżnia wybielającą pastę do zębów od tradycyjnej?

Wybielającą pastę do zębów od tradycyjnych past odróżnia przede wszystkim to, że posiada ona w swoim składzie wodorowęglan sodu oraz nadtlenek wodoru. Obie te substancje oddziałują na przebarwienia, skutecznie je usuwając.

W jaki sposób należy użytkować wybielającą pastę do zębów?

Powszechnie uważa się, że codzienne stosowanie wybielającej pasty do zębów może być szkodliwe dla naszego szkliwa. Jest to tylko po części prawdą. Wybielające pasty do zębów posiadają silne właściwości ścierające, ale jeśli ich wskaźnik RDA nie przekracza 45, to śmiało możemy stosować naszą pastę każdego dnia. Ograniczać korzystanie z pasty na pewno powinniśmy za to przy jej każdym wyższym współczynniku.

Rzecz jasna, jeśli chcemy osiągnąć imponujące efekty, najlepiej będzie wybrać pastę o wartości RDA powyżej 100. Musimy jednak przy tym wziąć pod uwagę, że stosowanie tak mocno ścierającego szkliwo specyfiku może osłabić nasze uzębienie. A chyba dla białego uśmiechu nie warto ryzykować własnego zdrowia, prawda? Pamiętajmy, by dobierając pastę kierować się przede wszystkim rozsądkiem.

Kto bezwzględnie nie powinien korzystać z pasty wybielającej zęby?

Zaleca się, by z past wybielających nie korzystały osoby z dużą nadwrażliwością zębów. Czy pastą wybielającą można zastąpić w codziennym szczotkowaniu pastę tradycyjną? Oczywiście. Korzystając z tego rodzaju past nie musimy się martwić, że nie wpływa ona wcale na podstawowe czyszczenie. Po prostu jej dodatkową funkcją jest to, że wybiela nam szkliwo.

Po jakim czasie użytkowania pasty wybielającej można spodziewać się efektów?

Skuteczność past wybielających zależy głównie od wspomnianego wcześniej czynnika RDA. Im wyższy, tym lepsze i szybsze efekty. Tak czy owak zwykle po miesiącu stosowania pasty powinniśmy już widzieć różnicę w odcieniu zębów. Pamiętajmy jednak, by cały czas monitorować stan i kolor naszego szkliwa. Zadbajmy, by nie był on oślepiająco biały, a naturalny. Ponadto powinniśmy mieć świadomość, że rezultaty nie utrzymają się długo, jeśli nie dostosujemy do wybielania odpowiedniej diety. Najlepiej, gdybyśmy całkowicie zrezygnowali z ewentualnego palenia papierosów, oraz picia takich napojów jak herbata, kawa czy wino, gdyż mają one silne właściwości barwiące i prawdopodobnie szybko spowodują, że kolor naszego szkliwa powróci do stanu pierwotnego.

Jaką pastę wybielającą najlepiej wybrać?

Warto w tym celu skonsultować się ze swoim stomatologiem. Specjalista doskonale zna strukturę naszych zębów i profesjonalnie doradzi, który produkt będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Bogaty wybór past wybielających znajdziemy na stronie https://denthelp.pl/pasty-do-zebow/pasty-wedlug-wlasciwosci/pasty-wybielajace Jeśli natomiast nie mamy możliwości porozmawiania z dentystą, wskazane jest udanie się z prośbą o pomoc do apteki. Poza tym, powinniśmy skrupulatnie sprawdzić ceny poszczególnych past zarówno w drogeriach, jak i internecie, gdyż różnica może być czasem całkiem spora.

Które produkty spożywcze najbardziej przebarwiają zęby?

Biały uśmiech to marzenie każdego z nas. Z upływem czasu zęby tracą jednak swój naturalnie jasny kolor - nawet jeżeli kompleksowo o nie dbamy. Odpowiedzialne za to są spożywane przez nas każdego dnia produkty. Z upływem czasu zęby stają się bardziej porowate, problem utraty bieli narasta, a uzębienie - coraz łatwiej się odbarwia. Czego nie należy spożywać, by uniknąć powstawania nieestetycznych przebarwień?

Kawa - czyli napój, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie dnia. Brunatny osad z kawy z łatwością osadza się na zębach. Jej barwiące działanie częściowo może zneutralizować dodanie do napoju odrobiny mleka, najlepiej tłustego.

Herbata - pigmenty w niej zawarte, odbarwiają zęby na żółto. Barwiące właściwości ma herbata każdego rodzaju., najbardziej szkodliwa jest jednak zwykła czarna.

Czerwone wino - potrafi zrobić trudne do usunięcia plamy na zębach, podobnie jak na ubraniach. Zawarte w czerwonym winie kwasy uszkadzają szkliwo, przez co odbarwienia jeszcze łatwiej wnikają w jego nierówności.

Napoje gazowane - pełne rozmiękczających szkliwo kwasów oraz sztucznych barwników, które mają idealne środowisko do odbarwiania uzębienia. Porowate zęby stają się także bardziej wrażliwe na bodźce bólowe.

Niektóre warzywa: buraki, pomidory, marchewki - zawarte w nich intensywne pigmenty odpowiadające za głęboki kolor tych warzyw, mają zdolność do odbarwiania zębów. Mimo licznych właściwości odżywczych, produkty te należy spożywać z umiarem.

Niektóre owoce: jagody, borówki, jeżyny, wiśnie - podobnie jak w przypadku warzyw, silne pigmenty zawarte w tych owocach mogą powodować powstawanie przebarwień na zębach. Dodatkowo, owoce posiadają kwasy, które ułatwiają barwnikom wnikanie w rozmiękczone szkliwo.

Słodycze - znajdujące się w niektórych słodyczach sztuczne barwniki, mogą osadzać się na zębach, powodując ich przebarwienia. Szczególnie niebezpieczne dla bieli naszych zębów są słodkości długo pozostające w ustach - np. landrynki.

Papierosy - nie do końca produkt spożywczy, a jednak bardzo silnie odbarwiający zęby. Uśmiech osób palących widocznie żółknie, niekiedy nawet brązowieje, a powstałe wskutek palenia odbarwienia często są niemalże nieusuwalne. Jeżeli chcesz, by twój uśmiech lśnił - nie pal papierosów.

Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień?

Aby nie dopuścić do powstania szpecących przebarwień, można podjąć kilka kroków. Znajdują się wśród nich:

  • mycie zębów po każdym posiłku,
  • regularne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych,
  • dokładne płukanie jamy ustnej, jeżeli nie masz możliwości wyszczotkowania uzębienia,
  • picie napojów gazowanych, soków owocowych i warzywnych przez słomkę,
  • regularne odwiedzanie stomatologa.

Jak widać, nawet jeżeli kompleksowo dbamy o higienę jamy ustnej - nasze zęby mogą szpecić nieestetyczne przebarwienia. Warto jest więc ograniczyć destrukcyjne dla barwy zębów nałogi, a niektórymi produktami spożywczymi, w miarę możliwości - delektować się przez słomkę. Jeżeli przebarwienia wyjątkowo negatywnie wpływają na twój wizerunek - możesz zdecydować się na wybielanie zębów.

źródło: Materiał Partnera / Denthelp
Fot. Materiał Partnera / Denthelp

Najnowsze ogłoszenia

W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj