Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu / Biznes i inwestycje

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Kolektor słoneczny - 5 najważniejszych korzyści

Redakcja, 13.12.2016, 21:57

Kolektor słoneczny to montowane zazwyczaj na dachu, które wykorzystuje energię promieniowania słonecznego do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Nawet w polskim klimacie taka inwestycja ma coraz częściej sens ekonomiczny -- także w sytuacji, gdy kupujemy go bez żadnej dotacji i dopłaty.

← REKLAMA

Niniejszy artykuł ma na celu podsumowanie najważniejszych korzyści wynikających z instalacji kolektora słonecznego.

Oszczędności

Instalacja kolektora słonecznego pozwala oszczędzać pieniądze. To urządzenie wykorzystuje bezpłatną energię słoneczną, przez co daje możliwość zmniejszenia zużycia prądu, gazu lub węgla w tradycyjnych źródłach ciepła do przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

To właśnie ta oszczędność pozwala na zwrot z inwestycji poczynionej na zakup i montaż kolektora. I to pomimo faktu, że co kilka lat trzeba w nim wymienić płyn niezamarzający, a do korzystania z tej energii słonecznej potrzebny jest też prąd na napęd sterowników i pompy.

Mniejszy wpływ na środowisko

Eksploatacja kolektora słonecznego to nie tylko oszczędność paliw lub energii, lecz także mniejszy negatywny wpływ na środowisko. Rozpalanie kotła centralnego ogrzewania tylko na godzinę w celu podgrzania wody do kąpieli jest dla środowiska sporym obciążeniem ze względu na emisję toksycznych składników spalin.

Oszczędzanie paliw kopalnych jest korzystne także z tego względu, że wiąże się z mniejszymi nakładami energii na ich wydobycie, przygotowanie paliwa i jego transport do odbiorcy.

Wygoda

Użytkownicy ciepłej wody użytkowej grzanej kotłami na paliwa stałe często rezygnują z komfortu umycia rąk czy włosów rano w ciepłej wodzie, bo nie chce im się specjalnie rozpalać w kotle by nagrzać tę odrobinę wody. Jest to do pewnego stopnia zrozumiałe i nawet nie bardzo uciążliwe (jeśli się włosy umyje wieczorem, a tę do umycia zębów zagrzeje w czajniku przy okazji gotowania wody na herbatę).

Montaż kolektora słonecznego w takim przypadku przyniesie spore oszczędności czasu i pracy, którą trzeba poświęcić na wybranie popiołu z kotła, załadowanie nowej porcji paliwa i jego rozpalenie.

Komfort

W odróżnieniu od instalacji, w których ciepłą wodę grzeje kocioł centralnego ogrzewania, w sezonie letnim kolektor słoneczny pozwala na korzystanie z ciepłej wody przez całą dobę.

To oczywiście wymaga dobrania odpowiednio dużego zasobnika ciepłej wody użytkowej, oraz odpowiednio dużego kolektora. Niemniej jednak możliwość korzystania z ciepłej wody nawet wcześnie rano, zanim ktoś pójdzie do kotłowni i rozpali w kotle, jest niezaprzeczalną zaletą tego źródła ciepła.

Ogrzewanie z wykorzystaniem kolektora

Kolektor słoneczny może zostać podłączony do instalacji grzewczej w domu w taki sposób, by w okresie przejściowym ją wspomagać. Najczęściej z tego połączenia się rezygnuje, bowiem uzysk energii w tym okresie jest na tyle mały, że nieznacznie tylko przekracza zapotrzebowanie ciepła do wytwarzania ciepłej wody użytkowej.

Z drugiej strony, można kupić albo zbudować (raczej zbudować, bo oferta jest jednak dość skąpa) powietrzny kolektor słoneczny, którego zadaniem będzie podgrzewanie powietrza w pomieszczeniu. W słoneczny dzień moc grzewcza takiego kolektora z łatwością może dorównać tradycyjnemu domowemu grzejnikowi. Nie oznacza to jednak, że w domu z takim kolektorem można w ogóle zrezygnować z tradycyjnego ogrzewania, bo kolektor będzie raczej jedynie wspomagać system grzewczy. Niemniej jednak, pozwala to na osiągnięcie pewnych oszczędności.

Po więcej informacji na temat kolektorów, zapraszamy na http://ogrzewanie.drewnozamiastbenzyny.pl/ogrzewanie-podlogowe.

TF, źródło: mat. pras.
Fot. TF

Najnowsze ogłoszenia

W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj