Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Szadek / Sport

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Plan rozwoju doliny Warty

Redakcja, 25.04.2016, 16:03

Do artykułu dołączona jest fotogaleria
Czytelnicy zamieścili 6 komentarzy
6

Aktywna dolina rzeki Warty - to hasło, które w naszym regionie pojawia się od dawna, a dotyczy pewnego projektu, który naszą okolice ma poruszyć turystycznie i rekreacyjnie. Co zakłada, co nam da, co może się zmienić i na co samorządy, bo jest ich kilka, postawią?

← REKLAMA

Plan Rozwoju Obszaru Funkcjonalnego Aktywna Dolina Rzeki Warty przyjęło już kilka samorządów, w tym m.in. gminy Zapolice, gminy Zduńska Wola i powiatu zduńskowolskiego. W jego realizację na mocy porozumienia partnerskiego włączony jest też powiat sieradzki, miasto Zduńska Wola, Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, gmina Sieradz i lider miasto Sieradz. Część partnerów dołączyła w trakcie, stąd też długi okres przygotowywania dokumentacji i potrzeba jej uaktualniania.

- Głównym elementem tego programu jest fantastyczny fragment rzeki Warty, takiej trochę niedocenianej i uważanej z najmniejszą w Polsce - podkreśla Andrzej Nowakowski, z Grupy Atrium Poznań, wykonawcy dokumentacji. - Ten fragment jest bardzo malowniczy i oprócz tego, że jest ta przyroda i fantastyczne krajobrazy, to istnieje też historia, czyli to, co jest związane z tradycją tej ziemi i co się wzdłuż tej wody działo - dodaje.

Nasz region może się też poszczycić kulturą, która wynika z pewnych tradycji ziem, leżących na pograniczy Wielkopolski i Ziemi Łódzkiej.

- Warto wrócić do tych korzeni, żeby pokazać jak wielki potencjał jest tutaj jeśli chodzi o propozycję turystyczną. To dotyczy turystów wszelkiego rodzaju, tych bardzo indywidualnych, jednodniowych, ale też tych zorganizowanych i również turystów, którzy przejeżdżają zagranicy - uważa Nowakowski.

Plan zakłada powstanie kilku głównych szlaków turystycznych, ale podzielonych tematycznie - szlak patriotyczny "Przyłbice i rogatywki", szlak kulturowo-historyczny "3 kultury/3 religie" i szlak kultury przemysłowej regionu "Para buch..." i szlak sportowy "Sportowi w Naturze", czyli rekreacja w łodzi, kajakach. Co ważne, autorzy dokumentacji położyli duży nacisk na nadanie nowego życia skansenowi lokomotyw w Karsznicach.

- To miejsce powinno rozkwitnąć na nowo, ponieważ obiekty, które tam się znajdują są jakości i skali światowej. Rozpoznawalność tego miejsca na mapie świata wśród pasjonatów kolejnictwa jest ogromna, więc przyklaskuję temu, by w Karsznicach powstało prawdziwe muzeum - mówi Nowakowski.

Na terenie powiatu sieradzkiego i zduńskowolskiego pojawiłoby się wiele szlaków rowerowych, w tym też te nadrzeczne, ale także to szansa na przebudowę dróg. Zakłada też powstanie interaktywnego Muzeum Historii Walk nad Wartą - wrzesień 1939 roku w części budynku I LO w Zduńskiej Woli, zagospodarowanie zbiornika wodnego Kępina w Zduńskiej Woli i utworzenie tu ścieżki edukacyjnej oraz infrastruktury służącej organizacji imprez plenerowych. W Sieradzu choćby budowę za kilka lat hali widowiskowo-sportowej na terenie MOSiR oraz budowę toru przełajowego, budowę toru kajakowego wraz z zagospodarowaniem rozlewiska w obrębie rzeki Żeglina.

Plan Rozwoju Obszaru Funkcjonalnego Aktywna Dolina Rzeki Warty

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (6)

 • ~gość_2433 (IP: *.*.176.207), 25.04.2016, 21:18
  A będzie także "Szlak Zagłady Ichtiofauny Na Skutek Przegrodzenia Rzeki Zaporą bez Przepławki Dla Ryb", "Szlak Osuszenia i Regulacji Koryta Rzeki Warty", czy chociażby "Szlak Leja Depresyjnego Kopalni Bełchatów i Kopalni Złoczew"
  +1
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_2436 (IP: *.*.27.150), 26.04.2016, 14:23
  Wpuścić ze dwa stada bobrów zaplanują i rozwiną dolinę rzeki Warty za darmo :)
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_2433 (IP: *.*.177.194), 26.04.2016, 17:45
  Bobry już tam są i to w nadmiarze:) Już zrobiły swoje i robią nadal
  +1
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
  • ~gość_2437 (IP: *.*.225.4), 26.04.2016, 20:30
   Brawo bobry :D
   0
   Jestem przeciw!
   Jestem za!
   Zgłoś do moderacji
 • ~gość_2442 (IP: *.*.0.3, 91), 27.04.2016, 16:19
  Potrzebna ta hala kolejna w Sieradzu na Mosirze jak komuś do kożucha kwiatek. Baseny obiecane w końcu by zaczęli planować i potem zaczynać robić najlepiej termalne(pod Sieradzem idą tak jak w Uniejowie zasoby cipłych wód, ewentualnie lepiej niż odkryte baseny i za mniejszą kasę zrobić plażę nad Wartą z prawdziwego zdarzenia zadbaną szeroką z zatoką płytką i ze stawem czyszczonym przez rosliny rzeczne bez obsługowy w zasadzie.

  (https://www.google.pl/search?q=staw+basenowy&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiy6eD2gK_MAhVFGCwKHZO9AVwQ_AUIBygB&biw=1920&bih=921#imgrc=LgEJDiiNns-QTM%3A)
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_2449 (IP: *.*.132.207), 29.04.2016, 22:19
  POSTASWCIE tam jeszce więcej q...wiatraków - będziecie mieli , ę dolinę z głow na ZAWSZE1
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2020 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj