Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zapolice

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Mieszkańcy Strońska zbudowali Łódź Św. Urszuli

Redakcja, 27.10.2014, 15:20

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Żywą Łódź Św. Urszuli, patronki parafii Strońska zbudowali w parku mieszkańcy tej miejscowości. To efekt trzydniowych warsztatów wikliniarstwa, które odbyły się w ramach projektu "Ożyw samego siebie" realizowanego przez zapolicki Gminny Ośrodek Kultury i Sportu dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury.

← REKLAMA

Warsztaty wikliniarstwa to jedna z czterech inicjatyw lokalnych realizowanych na terenie gminy Zapolice w ramach programu "Ożyw samego siebie". Mieszkańcy Strońska oraz kilku innych miejscowości w miniony weekend wzięli udział w warsztatach wyplatania z wikliny. Prawie 30 osób poznawało podstawy wyplatania z wikliny, charakter i możliwości materiału oraz mogło samemu wykonać proste przedmioty. W sobotę i niedzielę działania prowadzono w terenie. W parku wiejskim powstała żywa instalacja przedstawiająca Łódź Św. Urszuli, patronki parafii Strońsko.

- Chcieliśmy nawiązać do naszej historii i tradycji oraz do legendy związanej z naszą patronką, Św. Urszulą - mówi Agnieszka Stępień, jedna z inicjatorek warsztatów - Dzięki temu w naszym parku powstała rzecz, która z pewnością uatrakcyjni to miejsce - dodaje Agnieszka Stępień.

Konstrukcja, którą już można oglądać w parku, wiosną ożyje. Wierzba której użyto to jej zrobienia po prostu zacznie obrastać liśćmi i stworzy zieloną instalację.
Projekt spotkał się z bardzo dobrym odbiorem ze strony mieszkańców, którzy aktywnie włączyli się w jego realizację. Przez trzy dni warsztatów przewinęło się przez nie ponad 30 osób.

- Jestem pod wielkim wrażeniem tego co tutaj się dzieje. Prowadzę takie działania w wielu miejscach w Polsce, ale nigdy nie widziałem takiego zaangażowania i radości z robienia czegoś wspólnie jak tutaj w Strońsku - mówi Adam Wełna z krakowskiej Żywej Pracowni, który prowadził warsztaty, dodając, że w mieszkańcach Strońska drzemie olbrzymi twórczy potencjał.

Warsztaty wikliniarskie i zbudowanie Łodzi Św. Urszuli to jedna z czterech inicjatyw lokalnych, które realizują mieszkańcy gminy Zapolice przy udziale Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu.

- To drugi etap projektu który realizujemy z udziałem pieniędzy z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2014. Pierwszy etap polegający na diagnozie potrzeb kulturalnych zakończyliśmy w lipcu rozpisaniem konkursu na pomysły mieszkańców, które właśnie są realizowane. Za nami warsztaty malarstwa, warsztaty rozwoju osobistego, wikliniarstwo. W sobotę w sali GOKiS odbywał się również warsztaty muzyczne połączone z koncertem, który był rejestrowany. Każda z tych inicjatyw integruje mieszkańców, wnosi nowe do ich życia, pozwala realizować pasje i to największa wartość naszego projektu - mówi Paweł Perdek, dyrektor GOKiS Zapolice.

Na realizację projektu "Ożyw samego siebie" GOKiS Zapolice otrzymał z Narodowego Centrum Kultury dofinansowanie w wysokości 26 450 zł.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj