Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zapolice / Historia

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę

Przerwany lot RWD-8. Spotkanie w Zapolicach

Redakcja, 23.11.2016, 15:58

6 września 1939r. w miejscowości Zmyślona Niemcy zestrzelili polski samolot łącznikowy RWD-8 z 6. Plutonu Łącznikowego "Armii Poznań", którym lecieli kpr. Stanisław Malisz oraz kpt. Władysław Boczoń. Przez lata był to jeden z najbardziej tajemniczych i niewyjaśnionych epizodów Wojny Obronnej 1939r. w naszym regionie, aż do 2014r. Już w najbliższą sobotę w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Zapolicach będzie można poznać niesamowitą historię związaną z przerwanym w Zmyślonej lotem RWD-8.

← REKLAMA

Okazją do poznania faszynujących losów załogi RWD-8 będzie spotkanie organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Zapolicach oraz Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, które odbędzie się w najbliższą sobotę o godz. 15.00 w zapolickim domu kultury przy ul. Głównej 14.

Wcześniej, bo o 14.30 w Zmyślonej, w miejscu zestrzelenia polskiego samolotu odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca to wydarzenie.

Dwa lata temu za sprawą pasjonata lotnictwa Roberta Kielka oraz Łukasza Orlickiego z Miesięcznika "Odkrywca" przeprowadzono poszukiwania szczątków polskiego samolotu, które potwierdziły relacje świadków zdarzenia i pozwoliły wskazać dokładne miejsce jego zestrzelenia.

Pogłębiona kwerenda źródłowa pozwoliła również ustalić losy załogi RWD-8 oraz ostatecznie zweryfikować i podważyć od lat informacje, że członkowie załogi samolotu zostali rozstrzelani i pochowani na cmentarzu w Zduńskiej Woli. Prawda okazała się zupełnie inna. W Zmyślonej rozpoczęła się jedna z najbardziej fascynujących historii II Wojny Światowej, która mogłaby być kanwą scenariusza dobrego filmu szpiegowskiego.

W sobotę w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Zapolicach historię Boczonia i Malisza przybliżą historycy oraz pasjonaci lotnictwa: Łukasz Orlicki - koordynator Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika "Odkrywca" (GEMO), Marek Rogusz - historyk lotnictwa, Robert Kielek - pasjonat lotnictwa i lokalnej historii, Maciej Milak - regionalista.

Podczas spotkania będzie można obejrzeć archiwalne zdjęcia oraz wydobyte podczas badań w Zmyślonej szczątki RWD-8.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2020 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj