Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Koncepcja MOF

Redakcja, 17.01.2014, 15:52

Artykuł zawiera pliki dźwiękowe
Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Zakończyły się warsztaty dotyczące koncepcji Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego w Karsznicach. "Nasz" port multimodalny może stać się największy w Polsce.

← REKLAMA

Warsztaty nazwane charrette trwały trzy dni. Rozpoczęły się we wtorek, 14 stycznia, i potrwały do czwartku. Po kilku dniach burzy mózgów udało się stworzyć wspólną koncepcje zagospodarowania MOF.

-Ta propozycja według mnie jest optymalna, by uzupełnić to, co tam jest obecnie i żeby skorzystać z potencjału, który może wyrosnąć z portu multimodalnego. To jest obecność S8, ta nowa energia, która przynosi Karsznicom nowe możliwości rozwoju - mówi Maciej Mycielski z pracowni MAU Mycielski Architecture&Urbanism.

W koncepcji portu multimodalnego przewidziano od razu 8 torów, których budowa będzie prowadzona etapowo w miarę rozwoju. Cześć z torów miałby mieć długość 750 m, aby zapewnić szybką obsługę całych składów i być konkurencyjna, jeden tor byłby zelektryfikowany i "przejazdowy" dla odciążenia portu, należy też rozważyć wielofunkcyjność portu np. o bazę przeładunku paliw.

W koncepcji wyznaczono 200 ha terenów pod inwestycję dla małych, średnich i dużych przedsiębiorców. Port przeładunkowy to też ogromna szansa rozwoju wsi Karsznice. Przygotowano poglądowe plany jej zagospodarowania - remont pałacyku, stworzenie miejsc kultu, odpoczynku, co ma wpłynąć na wzrost zainteresowania inwestorów tymi terenami.

Innym ważnym punktem była koncepcja przebiegu łącznika drogi S8 z drogą krajową nr 12/14, tak by odciążyć ul. Karsznicką. Początkowo przedstawiono trzy warianty, każdy miał swoje zalety i wady, ale żaden w całości nie odpowiadał samorządom. Udało się jednak wypracować kompromis. Nowa droga przebiegać ma w części równolegle do ul. Karsznickiej, blisko granicy terenów PKP. Wlot będzie za wiaduktem na krajowej "12". Będzie też możliwość poprowadzenia drogi bliżej Łasku. Projekt można zobaczyć w galerii poniżej.

W początkowych wariantach łącznik przechodził przez tereny PKP, a nie było pewności czy spółka ziemie odsprzeda. Starosta Wojciech Rychlik mówi, że przyjęty wariant już tylko w niewielkim skrawku zahacza o tereny PKP.

-Jesteśmy zdania, że zbyt długo mogłoby być wszelkiego rodzaju uzgodnienia z podmiotami PKP co do takich możliwości - wyjaśnia starosta ewentualne wykupienie od PKP ziemi pod budowę nowej drogi.

Samorządy będą jeszcze rozmawiać z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad na temat budowy wlotu łącznika do S8 w Marzeninie. W trakcie warsztatów okazało się, ze GDDKiA nie przewidziało takiej możliwości.

-Pojawienie się terenów do zainwestowania, a także dobre skomunikowanie tych terenów, bo z jednej strony chcemy odciążyć ulicę Karsznicką, to była jakby przyczyna budowy łącznika (…). Piękne warianty aż trzy propozycję i myślę, że skłoniliśmy się do tego, który w sposób optymalny rozwiązuje problemy komunikacyjne, a także pokazuje atuty do zainwestowania - wymienia pozytywne skutki warsztatów Piotr Niedźwiecki, prezydent miasta Zduńska Wola, które jest jednym z partnerów projektu.

Przed samorządowcami jeszcze wiele pracy. -W lutym przedstawimy na sesjach, zarówno powiatu zduńskowolskiego jak i miasta Zduńska Wola, gminy Zduńska Wola, ale i gminy Sędziejowice i powiatu łaskiego, strategię rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Na tle tego dokumentu na kolejnej sesji w marcu będziemy przedstawiać kierunki rozwój wypracowane na warsztatach charrette, uzupełnione o część opisową, wypełnione o dane techniczno-logistyczne - wymienia zaledwie część kolejnych etapów prac starosta Wojciech Rychlik.

Po stworzeniu ostatecznego projektu samorządy będą mogły ubiegać się o środku unijne z nowego rozdania. Liderem projektu "Wyznaczenie miejskiego obszaru funkcjonalnego o charakterze transportowo-przemysłowym na terenie Powiatu Zduńskowolskiego i Powiatu Łaskiego wokół węzła drogi ekspresowej S8 Zduńska Wola Karsznice oraz magistrali kolejowej Śląsk -Porty" jest Powiat Zduńskowolski, partnerami: Powiat Łaski, Miasto Zduńska Wola, Gmina Zduńska Wola i Gmina Sędziejowice.

  • Koncepcja MOF

    Redakcja, 17.01.2014, 15:52

    Fotogaleria zawiera 5 zdjęć
    5

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2020 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj