Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Budowle obronne zimnej wojny w Zduńskiej Woli

Redakcja, 23.01.2014, 13:39

Do artykułu dołączona jest fotogaleria
Czytelnicy zamieścili 1 komentarz
1

22 stycznia 2014 roku członkowie zduńskowolskiej Jednostki Strzeleckiej 4040 im. płk. I. Boernera zwiedzili na terenie Zduńskiej Woli dwa z pośród pięciu schronów, a raczej ukryć, będącymi budowlami obronnymi pod zarządem Urzędu Miasta Zduńska Wola, powstałe w większości w okresie lat pięćdziesiątych XX w.

← REKLAMA

Obiekty te powstały w wyniku trwającego okresu tzw. zimnej wojny, czyli rywalizacji ideologicznej, politycznej i militarnej pomiędzy państwami satelitarnymi ZSRR, skupionymi od 1955 r. w Układzie Warszawskim, a państwami niekomunistycznymi skupionymi od 1949 r. w NATO, pod politycznym przywództwem Stanów Zjednoczonych. Zimnej wojnie towarzyszył tzw. wyścig zbrojeń obu bloków militarnych wywołany polityką ZSRR. W wyniku tego, położono nacisk na obronności państw bloku wschodniego (w którym znalazła się również Polska) na wypadek wybuchu tzw. III Wojny Światowej. Przejawami takiej obronności było budowanie m. in. obiektów obronnych - schronów - na wypadek bombardowań lub użycia broni chemicznej.

W Zduńskiej Woli obecnie statut budowli obronnych ma pięć obiektów. Są to cztery ukrycia i jeden schron. Największe z tzw. "ukryć", mogące pomieścić 58 osób znajduje się w piwnicy bloku wybudowanego w połowie lat pięćdziesiątych przy ul. Srebrnej 3. Ukrycie wyposażone jest w zawory nadciśnieniowe - wywiewne klapy schronowe (WKS), śluz wyjścia awaryjnego na zewnątrz, agregat filtrowentylacyjny, znajdujący się w izbie filtrowentylacyjnej. Wyjście awaryjne zrobione z prefabrykowanych kręgów żelbetowych są charakterystyczne dla najwcześniejszych budowli obronnych z okresu od 1951 r. do mniej więcej 1960 r., później już się tak wyjść nie budowało, albo bardzo rzadko. Ponadto w ukryciu znajduje się również pomieszczenie przeznaczone na toaletę. Kolejne mniejsze ukrycie znajduje się w bloku przy ul. Kilińskiego 14. Dwa pozostałe ukrycia znajdują się na terenie Publicznego Przedszkola nr 11 przy ul. Sieradzkiej oraz na terenie dworca PKP w Karsznicach. Tutaj warto dodać, że pomieszczenia przeznaczone do celów obronnych w ostatnim obiekcie zostały wybudowane już w okresie lat trzydziestych. Ostatni obiekt o cechach obronnych, będący schronem, mogącym pomieścić około 130 osób znajduje się na terenie II LO im. J. Pawła II przy ul. KEN. Schron został wybudowany w połowie lat pięćdziesiątych, a budynek szkoły, w całości, oddano do użytku 31 stycznia 1957 r.

Przy okazji również warto zdementować pogłoski jakoby w Zduńskiej Woli znajdowały się schrony przeciwatomowe. Oczywiście miasto nie posiada i nie posiadało takich obiektów.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (1)

  • ~gość_500 (IP: *.*.22.140), 23.01.2014, 15:20
    Schrony mogły ogólnie pomieścić około 50 osób. A co z resztą mieszkańców miasta? Niech giną ku chwale ZSRR i Układu Warszawskiego.
    0
    Jestem przeciw!
    Jestem za!
    Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj