Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli pamięta o swoim pierwszym prezesie

Redakcja, 21.03.2014, 14:18

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Dr Stefan Chmiel był bohaterem konferencji i wystawy, jaką Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli zorganizowało w środę w MDK. Okazją była 15 rocznica śmierci pierwszego prezesa TPZW.

← REKLAMA

W ten sposób stowarzyszenie rozpoczęło obchody 40-lecia, które przypadać będzie w maju przyszłego roku. Jednym z planów jest wydanie pracy doktorskiej Stefana Chmiela "Rozwój opieki zdrowotnej w Zduńskiej Woli od XVIII w. do 1945 roku".
W środę w Miejskim Domu Kultury, podczas konferencji, sylwetkę Stefana Chmiela przybliżył Jarosław Stulczewski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli. Doktora wspominali jego bliscy, przyjaciele i współpracownicy. Konferencję dopełniła wystawa fotografii oraz prezentacja multimedialna.

Dr n. med. Stefan Chmiel urodził się w 1928 roku niedaleko Tomaszowa Mazowieckiego, jednak najwięcej zrobił w i dla Zduńskiej Woli, z którą związał niemal całe swoje życie. W czasie powstania warszawskiego był sanitariuszem na warszawskiej Pradze. W 1958 roku został ordynatorem zduńskowolskiego Szpitala Miejskiego, a w 1964 roku jego dyrektorem. Był internistą i prekursorem kardiologii w Zduńskiej Woli. W pamięci wielu pozostał nie tylko jako lekarz, ale przede wszystkim jako działacz społeczny. Działał w PTTK, TWP, PZF, LOK. Od momentu powstania Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli w 1975 roku był prezesem tego stowarzyszenia aż przez 18 lat. Zmarł w wyniku choroby nowotworowej. Pozostawił po sobie niezwykły dorobek, w tym napisaną w 1974 roku pracę doktorską zatytułowaną "Rozwój opieki zdrowotnej w Zduńskiej Woli od XVIII w. do 1945 roku".

Pozostająca w jednym egzemplarzu maszynopisu publikacja zawiera mnóstwo cennych informacji związanych z historią Zduńskiej Woli, które nie miały jeszcze szansy ujrzeć światła dziennego. Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli chce ją wydać najpóźniej w przyszłym roku, przy okazji kulminacji obchodów 40-lecia. Środki finansowe, jakimi dysponuje Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli nie pozwalają na to, by mogło wydać plon pracy dr n. med. Stefana Chmiela samodzielnie, stąd apel o pomoc w przedsięwzięciu. Pieniądze na ten cel można wpłacać na konto Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli : Bank Pekao SA w Zduńskiej Woli, 93 1240 3305 1111 0000 2937 1419, z dopiskiem ,,Wydanie książki dr Chmiela".

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2019 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj