Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę

Zmarł Stanisław Klinger

Redakcja, 25.02.2015, 16:38

W nocy 25 lutego w wieku 83 lat zmarł Stanisław Klinger - regionalista, muzyk, który przygrywał chórowi "Złota Jesień".

← REKLAMA

Sylwetkę Stanisława Klingera przedstawia Gabriela Górska, asystent w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola:

Nazywam się Stasiu Klinger

"Znam wielu wspaniałych ludzi: szlachetnych, uczciwych, odpowiedzialnych, bardzo pracowitych. Szkoda, że nimi nikt się nie interesuje, nie prosi o wywiad. A ja cóż, jestem skromnym człowiekiem, nie plastyk, dekorator czy artysta tylko Stasiu Klinger. Tak się przedstawiam i tak mówią o mnie znajomi. Z natury jestem samotnikiem, "często mnie nie ma", chociaż jestem. Staje gdzieś w kącie, obserwuję, rozmyślam, posłusznie, bez szemrania wykonuję polecenia żony. Potrafię niemal bezszelestnie godzinami siedzieć nad wodą czy w lesie, patrzeć i słuchać (…) [1. S. Klinger "Z miłości do tej ziemi", Zduńskowolskie Stowarzyszenie Oświatowe 2008, s.6]

Z wielkim smutkiem żegnamy Stanisława Klingera urodzonego 24 lutego 1932 roku w Łodzi. Był to jeden z nielicznych zduńskowolskich regionalistów, który związany był z działalnością naszego Muzeum od samego początku jego powstania. Współtworzył wystrój Muzeum-Domu Urodzin św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz Muzeum Oriońskiego w Zduńskiej Woli. Był projektantem żłobków betlejemskich, wielkanocnych grobów, które można było oglądać w zduńskowolskich świątyniach. Był współtwórcą Szkolnego Muzeum regionalnego w Wojsławicach.
Na jego pracach, malowanych ołówkiem, piórkiem i pędzlem, można znaleźć zabytki naszego regionu, przyrodę, architekturę, ludzi.
Nigdy nie uczył się malarstwa ani rysunku, jednak swoje pierwsze kreski stawiał już jako mały chłopiec. Pierwsze podpatrywał na zduńskowolskim rynku przesiadując u boku Hermana Bertolda. Później podziwiał prace prof. Wiktora Zina.

Przez wiele lat był głównym dekoratorem Zduńskiej Woli: miejskich kościołów, instytucji i ulic z okazji wszelkiego rodzaju świąt. Był autorem portretów "Galerii Niepospolitych Zduńskowolan", która eksponowana była w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.
Swoimi rysunkami ilustrował tomiki wierszy i śpiewniki. Od 1978 roku współpracował z Komisją Opieki nad Zabytkami przy Zarządzie Wojewódzkim PTTK w Sieradzu.
Za swoją pracę był wielokrotnie nagradzany m.in. Został laureatem nagrody przyznawanej przez Marszałka Województwa Łódzkiego oraz Prezydenta Łodzi za wieloletnią prace i zaangażowanie w upowszechnianiu kultury. Jego rysunki były eksponowane na wielu wystawach.
Pan Stanisław Klinger pełen uśmiechu, życzliwy i pomocny. Niezwykły gawędziarz dołączający do swoich rysunków barwne opowieści pełne umiłowania do przyrody, historii które zawierały w sobie ogromną wrażliwość na piękno, szczególnie to odchodzące w niepamięć.

Jak sam o sobie mówił w wywiadzie przeprowadzonym przez Jadwigę Maćczak, a zamieszczonym w broszurze "Z miłości do tej ziemi": " Innym zajęciem, bardzo przeze mnie lubianym i wykonywanym chyba od zawsze jest rysunek. Najpierw przenosiłem na papier kwiaty, rośliny, pojedyncze przedmioty, później domy. [...] Zapragnąłem jak Gałczyński "ocalić od zapomnienia" to co mnie pasjonuje i wzrusza -- odchodzącą polską wieś z pobielanym chatami ze słomianymi strzechami, z drewnianymi kapliczkami i często zmurszałymi płotami, z malwami..., wierzbami..., z tym wszystkim co takie romantyczne i pobudzające do twórczości. Tak powstały całe cykle ilustrujące budownictwo i zabytki Ziemi Sieradzkiej. Chętnie rysuję i maluję portrety różnych ludzi: znanych Polaków, świętych, znajomych...Na potrzeby miejscowych kościołów wykonałem wiele portretów Ojca Świętego Jana Pawła II. Pociągają mnie różne rodzaje sztuki, podziwiam precyzję i cierpliwość artystów, którzy wykonują małe dzieła sztuki. Sam raczej skupiam się na symbolu, rzeźbię w drewnie. Do kościołów w Zduńskiej Woli, Kaliszu, Janiszewicach, Czechach wykonałem stacje drogi krzyżowej-są to płaskorzeźby.
W moim życiu ciągle coś się kończy, ale i coś się zaczyna. Być może moja ciekawość świata i zycia powoduje, iż poznaję nowych ludzi i otwierają się przede mną nowe możliwości..."[1]

W ostatnich miesiącach wspólnie planowaliśmy wystawę Pana Stanisława z okazji Dni Zduńskiej Woli. Przedstawiać ona będzie oryginały jego rysunków ukazujących przydrożne kapliczki, wiejskie chaty, nostalgiczne miasto i okolice Zduńskiej Woli.
Od 2013 roku pomagał mi wielokrotnie przy różnych projektach prowadzonych w muzeum z młodzieżą (np. Tropami Naszej Kultury). Nagrania, które dzięki temu powstały będą także wykorzystywane do kolejnych projektów.
Miał niebywałe poczucie humoru. Zawsze mi powtarzał, że lubi rozmawiać o poważnych sprawach ale na wesoło. Zawsze mnie czymś rozśmieszył. Podobnie było podczas naszego ostatniego spotkania. Spytałam się czy przyjdzie na "Archiwa Pamięci", cykl spotkań na których nagrywamy wspomnienia z dawnych lat. Pan Stanisław zapytał się czy przyjdą "Przedwojenni Nastolatkowie" (grupa seniorów, jego znajomych z młodych lat). Na moją twierdząca odpowiedź powiedział: "A to nie przyjdę, bo to nudziarze są". Uśmiechnęliśmy się do siebie. Wtedy, ktoś przerwał nam rozmowę, musiałam wyjść, a kiedy wróciłam Pana Stanisława już nie było...

Fot. MHM

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj