Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Tym żyła Zduńska Wola

Redakcja, 27.07.2015, 08:00

Artykuł zawiera pliki dźwiękowe
Do artykułu dołączona jest fotogaleria
Czytelnicy zamieścili 1 komentarz
1

Przypadek sprawił, że do zduńskowolskiego muzeum trafiły obszerne materiały opisujące sensacyjne zdarzenie z pierwszej połowy ubiegłego wieku dotyczące zaginięcia trzech młodych chłopców.

← REKLAMA

To ojciec wolontariusza muzeum Igora Wiśniewskiego w śmieciach znalazł teczkę z bardzo dobrze zachowanymi m.in. prasowymi doniesieniami na temat zaginięcia chłopców w 1935 roku. Igor przekazał cenne znalezisko do Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.

-Bardzo zachęcamy, aby takie znaleziska przynosić do muzeum, ponieważ my je zabezpieczymy, ale i opracujemy naukowo. Takie materiały mogą pomóc w uzupełnieniu nieznanych wątków historii miasta, mogą zostać wykorzystane w wystawach, pracach. Są one bardzo cenne - mówi Gabriela Górska z MHM w Zduńskiej Woli.

Historia zaczyna się 18 września 1935 roku. Trzech chłopców, którzy się przyjaźnili i mieszkali obok siebie przy ul. Kościelnej w Zduńskiej Woli, tego dnia zaplanowało wycieczkę.

-Gdy o godzinie dwunastej nie pojawili się na obiedzie, rodzina wszczęła alarm. Rozpoczęły się poszukiwania i to w różnych kierunkach. Rozważano wycieczkę do lasu, zaginięcie na moczarach, utonięcie, rozważono też wyjazd chłopców do Krakowa - przypomina historię sprzed wielu lat Kacper Będkowski z MHM w Zduńskiej Woli.

Po dwóch miesiącach do Zduńskiej Woli przyjechał nawet specjalny wysłannik z Biura Śledczego w Warszawie. Przeszukano całe miasto, domy, zakamarki, okolice, a nawet rodzice prosili kolej o bezpłatne bilety by móc poszukiwania kontynuować po całej Polsce (w teczce znalazło się pismo w tej sprawie). Po chłopcach nie było śladu. Dopiero 18 stycznia 1936 roku odnaleziono ich ciała. Były niedaleko ich domów, przy ul. Belwederskiej, obecna ul. Złotnickiego, dokładnie tam, gdzie znajduje się wydział komunikacji Starostwa Powiatowego w Zduńskiej Woli, a wtedy gruzowisko po koszarach wojennych. Prawdopodobnie podczas zabawy dzieci przysypał piach.

W materiałach otrzymanych od wolontariusza, totragiczne wydarzenie jest doskonale udokumentowane. Są artykuły na ten temat, pisemne prośby rodziców o możliwość bezpłatnych przejazdów koleją, plakat głoszący, że wyznaczono nagrodę za jakąkolwiek informację na temat zaginięcia chłopców, a także obszerny raport z całej sprawy w Miesięczniku Policyjnym.

-W Miesięczniku Policyjnym jest bardzo dobrze ukazane jak pracowała policja, jak byli zaangażowani rodzice, jakie błędy popełniła policja na początku śledztwa - dodaje Będkowski.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (1)

 • ~gość_1597 (IP: *.*.22.140), 28.07.2015, 12:00
  Ciekawy artykuł!!
  +2
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2019 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj