23 sierpnia od godz. 16 będzie można zwiedzić cmentarz żydowski w Zduńskiej Woli przy ul. Kaczej. To też okazja do poznania historii zduńskowolskich Żydów.
Pierwszy Dzień Otwarty został zorganizowany w 2004 roku przez prof. Daniela Wagnera, dr Kamilę Klauzińską, Elżbietę Bartsch oraz Ewelinę Matusiak i Kubę Pawelca, którzy wtedy, jako uczniowie szkół zduńskowolskich, mieli możliwość stać się przewodnikami po zduńskowolskim kircholu.
-W latach 2011-2014 Dzień Otwarty cmentarza żydowskiego organizowałam wspólnie z mężem Tomkiem Polkowskim, włączając w to działanie Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. W 2011 roku zaangażowana była w jego organizację także Ewelina Matusiak - informuje dr Kamila Kaluzińska.
Każdego roku cmentarz odwiedza ponad 600 osób. W tym roku cmentarz odwiedziło już ponad 200 osób, w tym blisko 50. gości spoza naszego kraju, głównie z USA, Australii i Izraela. Kolejni goście, szczególnie po First Zduńska Wola Global Reunion (Pierwszym Ogólnoświatowym Zjeździe Zduńskowolan w Izraelu) zapowiadają swoje wizyty w Zduńskiej Woli, a tym samym i na cmentarzu. Swoją wizytę zapowiedział już między innymi Zvi Gil - wnuk ostatniego przewodniczącego Gminy Żydowskiej w Zduńskiej Woli Dawida Najdata, jak również Paul Green - filmowiec z Australii, który z Judy Menczel pracuje obecnie nad filmem dokumentalnym, którego akcja toczy się między innymi w Zduńskiej Woli.
23 sierpnia Zduńską Wolę odwiedzi Daria Fane z Nowego Jorku, której rodzina także pochodzi ze Zduńskiej Woli, to uczestniczka Ogólnoświatowego Zjazdu Zduńskowolan w Izraelu - Jerozolima 2015; w latach 1987-2010 pełniąca funkcję pracownika dyplomatycznego ambasad Stanów Zjednoczonych.
Tego samego dnia o godz. 14 planowane jest otwarcie wystawy w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola pt. "The main Thing is Not to be Afraid. Honoring the Life of Rabbi Isaac Neuman". (plakat w załączniku)
Wystawa poświęcona będzie Rabinowi Izaakowi Neumanowi - urodzonemu w Zduńskiej Woli, ocalałemu z Holokaustu.