Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Dzień Otwarty cmentarza żydowskiego

Redakcja, 20.08.2015, 16:06

23 sierpnia od godz. 16 będzie można zwiedzić cmentarz żydowski w Zduńskiej Woli przy ul. Kaczej. To też okazja do poznania historii zduńskowolskich Żydów.

← REKLAMA

Pierwszy Dzień Otwarty został zorganizowany w 2004 roku przez prof. Daniela Wagnera, dr Kamilę Klauzińską, Elżbietę Bartsch oraz Ewelinę Matusiak i Kubę Pawelca, którzy wtedy, jako uczniowie szkół zduńskowolskich, mieli możliwość stać się przewodnikami po zduńskowolskim kircholu.

-W latach 2011-2014 Dzień Otwarty cmentarza żydowskiego organizowałam wspólnie z mężem Tomkiem Polkowskim, włączając w to działanie Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. W 2011 roku zaangażowana była w jego organizację także Ewelina Matusiak - informuje dr Kamila Kaluzińska.

Każdego roku cmentarz odwiedza ponad 600 osób. W tym roku cmentarz odwiedziło już ponad 200 osób, w tym blisko 50. gości spoza naszego kraju, głównie z USA, Australii i Izraela. Kolejni goście, szczególnie po First Zduńska Wola Global Reunion (Pierwszym Ogólnoświatowym Zjeździe Zduńskowolan w Izraelu) zapowiadają swoje wizyty w Zduńskiej Woli, a tym samym i na cmentarzu. Swoją wizytę zapowiedział już między innymi Zvi Gil - wnuk ostatniego przewodniczącego Gminy Żydowskiej w Zduńskiej Woli Dawida Najdata, jak również Paul Green - filmowiec z Australii, który z Judy Menczel pracuje obecnie nad filmem dokumentalnym, którego akcja toczy się między innymi w Zduńskiej Woli.

23 sierpnia Zduńską Wolę odwiedzi Daria Fane z Nowego Jorku, której rodzina także pochodzi ze Zduńskiej Woli, to uczestniczka Ogólnoświatowego Zjazdu Zduńskowolan w Izraelu - Jerozolima 2015; w latach 1987-2010 pełniąca funkcję pracownika dyplomatycznego ambasad Stanów Zjednoczonych.
Tego samego dnia o godz. 14 planowane jest otwarcie wystawy w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola pt. "The main Thing is Not to be Afraid. Honoring the Life of Rabbi Isaac Neuman". (plakat w załączniku)

Wystawa poświęcona będzie Rabinowi Izaakowi Neumanowi - urodzonemu w Zduńskiej Woli, ocalałemu z Holokaustu.

Fot. mat. pras

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2021 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj