Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Port zmienia się w platformę

Redakcja, 10.11.2015, 11:55

Planowana inwestycja w Karsznicach to już nie port multimodalny, a platforma multimodalna. Różnica nie jest duża, ale żeby otrzymać dofinansowanie unijne trzeba zmienić dokumentację, a czasu zostało bardzo mało. Za nieprzewidzenie takiego scenariusza posadę stracił wiceprezydent.

← REKLAMA

-Wszystko wskazywało na to, że wiemy o zamiarach Unii Europejskiej w projekcie "Łącząc Europę", że możemy wybudować port multimodalny. Okazuje się dzisiaj, gdy bardzo wnikliwie czytamy to, co ogłosiła Komisja Europejska, że nie ma tam takiego tytułu, żebyśmy mogli zbudować to zadanie, które udowadnialiśmy w projekcie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, że to jest modelowe rozwiązanie dla przeładunku w porcie multimodalnym - wyjaśniał prezydent.

Nie wszystko jednak stracone, choć magistrat działa teraz pod presją czasu. Inwestycja ma się znaleźć w projekcie Polskich Linii Kolejowych. Na przygotowanie intencji do ministerstwa infrastruktury związaną z budową platformy przeładunkowej jest czas do piątku. Do 16 grudnia br. trzeba poprawić dokumentację i studium.

-Jak się okazuje mamy pozytywną opinię Polskich Linii Kolejowych, które będą wnioskowały w projekcie "Łącząc Europę" na kapitalną modernizację linii kolejowej nr 14, miedzy Łodzią a Ostrowem Wielkopolskim i w tym projekcie musi się pojawić komplementarny projekt miasta, które będzie liderem przedsięwzięcia wraz z PKP S.A i PKP Cargo, żebyśmy mogli właśnie w tym pakiecie wspólnie z Polskimi Liniami Kolejowymi zawnioskować o rozwiązania uzupełniające dla tej linii, bo okazuje się, że możemy być wpisani z tym zadaniem, które zostało udokumentowane w MOF, jedynie w partnerstwie z modernizacją tej linii kolejowej- dodaje.

O niedopilnowanie i nieprzewidzenie takiego scenariusza obwiniany jest były już wiceprezydent Paweł Jegier, który w miniony piątek został odwołany. Projekt przejmuje teraz nowa wiceprezydent Beata Turlakiewicz.

-Tę wiedzę, że istnieje możliwość zmiany w finansowaniu projektów przez Unię Europejską, nie portów multimodalnych, a platform logistycznych, powinniśmy posiadać dużo wcześniej. Niestety, przesunięcie tego praktycznie do dzisiaj i inwentaryzacja stanu faktycznego dowodzi, że jednak wcześniejsze rozpoznanie nie było do końca trafne, że jednak trzeba posiadać wiedzę na temat planowanych zmian przez Unię Europejską. Byliśmy przekonani, że taka wiedza jest w naszym posiadaniu. Zaczęliśmy od pewnego momentu wątpić, czy my w tym kierunku powinniśmy iść. Dziś nasze obawy okazały się słuszne. 5 listopada Komisja Europejska ogłosiła wytyczne w sprawie finansowania takich, a nie innych projektów. Oznacza to, że nie poczyniliśmy działań wyprzedzających, powinniśmy wcześniej już przystosowywać nasze działania do nowych wytycznych Komisji Europejskiej - komentował też wiceprezydent Czesław Rybka.

-Trzeba umiejętnie odczytywać intencje jakie są związane z projektami i deklaracjami Unii Europejskiej i wcelować się w założenia, bo z tego że mamy dobre intencje i bardzo dobry produkt, skoro on nie trafia w zamówienie - mówił prezydent Piotr Niedźwiecki. -Wiceprezydent Jegier niekoniecznie zaniedbał, być może ucelował naszym zadaniem nie w to, co jak się okazuje padło w deklaracji 5 listopada. Pan wiceprezydent Jegier był z panią Katarzyną Hess na spotkaniu w Warszawie, w Centrum Unijnych Projektów Transportowych i dowiedzieli się, że to zadanie, w tej dokumentacji, w tym przygotowaniu , z tego projektu realizowane być nie może, i że jedyną ścieżką na to, żebyśmy już teraz z tych środków skorzystali i w tym projekcie europejskim finansowanym z poziomu krajowego przez ministerstwo infrastruktury mogli się wpisać jedynie z zadaniu i przygotowaniu przez Polskie Linie Kolejowe- dodaje.

Fot. archwium redakcyjne

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2020 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj