Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Wokół platformy multimodalnej

Redakcja, 02.12.2015, 13:37

Artykuł zawiera pliki dźwiękowe
Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Platformie multimodalnej była poświęcona ostatnia nadzwyczajna sesja w mieście. Radnych interesowały głównie szanse na powstanie inwestycji i jej koszty. Głos w sprawie zabrała też odwołany wiceprezydent Jegier, były senator Owczarek, a także starosta zduńskowolski.

← REKLAMA

Koszty wkładu własnego przedstawione partnerom projektu związanego z platformą multimodalną pochodzą z czysto matematycznych wyliczeń. Wychodzono z sumy 59 mln zł, czyli szacunkowego kosztu inwestycji.

-My cały czas podkreślaliśmy, że są to wielkości szacunkowe. Również na spotkaniu z naszymi partnerami samorządowymi też podkreślaliśmy, że są to wielkości szacowane. (…)Dokładne wielkości będziemy znać po zakończeniu analiz, które są aktualnie w opracowaniu. Firma, która się tym zajmuje, przekaże nam je 14 grudnia - wyjaśniała wiceprezydent Beata Turlakiewicz.

W tych szacunkach, które przedstawiono wcześniej partnerom projektu, założono też optymistyczną wersję zdobycia 80 proc. dofinansowania z środków CEF. Realniejsze jest 60-70 proc. Czy spółki PKP dorzucą coś z własnej kieszeni? Czy uda się włączyć teren pod inwestycję do spółki zadaniowej, jeśli taka powstanie? Gwarancji na razie nie ma.

W tej sesji udział wziął były wiceprezydent Zduńskiej Woli Paweł Jegier, który został odwołany 6 listopada br. Przedstawiane powody tego były rożne - od zaangażowania w politykę, po niedopilnowanie spraw związanych z MOF. 13 listopada miasto złożyło wniosek preselekcyjny do Ministerstwa Rozwoju i Infrastruktury, który przygotowała już nowa wiceprezydent Beata Turlakiewicz. -Nowym elementem potrzebnym do złożenia wniosku preselekcyjnego było zoptymalizowanie kosztów - tłumaczyła. Koszty dotyczą czysto technicznych spraw. Samorząd będzie je jeszcze dopracowywał do 15 grudnia. W tej sprawie głos zabrał Paweł Jegier pokazując wniosek preselekcyjny, w którym zdania w znacznej części były podkreślone kolorem.

-To co jest zakolorowane w tym wniosku już było wcześniej napisane i przygotowane. Mam dokumenty, z których to wynika - zwracał się do radnych. -Natomiast ten wniosek aplikacyjny zawiera też szereg błędów, niestety. Pojawiają się koszty, które nie są kwalifikowanymi w ramach CEFu. Była jedna strona opublikowana w języku angielskim, trzeba było ją dobrze przetłumaczyć i wówczas jest wprost napisane, że budynki, maszyny, suwnicy nie mogą być finansowane w ramach Connecting Europe Facility - dodawał.

W sprawie wypowiadał się też senator poprzedniej kadencji Andrzej Owczarek, który lobbował na rzecz zduńskowolskiego projektu:

-Dziś najważniejsze jest, abyśmy wspólnie podeszli do tego i zrealizowali to przedsięwzięcia, bo ono jest kluczowym elementem dla naszego regionu. Zduńskowolanom i mieszkańcom naszego powiatu i okolic nie jesteśmy w stanie zaprezentować bardziej prorozwojowego projektu - przekonywał starosta zduńskowolski Wojciech Rychlik.

Przypomniał też pokrótce elementy projektu:

Fragmenty pytań radnych i odpowiedzi władz miasta:

Sesję zorganizowano w małej sali USC, choć jak można było się spodziewać , chętnych do jej wysłuchania było sporo, dlatego niektórzy musieli zadowolić się miejscem w korytarzu.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2019 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj