Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę

Spotkanie ze świadkiem wydarzeń w Hucie Katowice

Redakcja, 11.12.2015, 12:16

Leonard Owczarski, były członek i kolporter NSZZ "Solidarność", świadek wydarzeń w Hucie Katowice, będzie gościem, grudniowego spotkania TPZW i MHM.

← REKLAMA

Na to spotkanie zapraszamy 13 grudnia o godz. 15 do siedziby Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola przy ul. Złotnickiego 7.

Leonard Owczarski - urodzony 5 września 1954 r. w Zduńskiej Woli, syn Franciszka i Edmundy z Wójcików. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 12, a następnie do zduńskowolskiego Zespołu Szkół Zawodowych, którą ukończył jako mechanik maszyn. Maturę uzyskał w roku 1974 w Liceum Ogólnokształcącym dla Pracujących. Od 1972 r. był zatrudniony w Zduńskowolskim Przedsiębiorstwie Robót Inżynieryjnych. W roku 1976, po ślubie, wyjechał za pracą do zagłębia śląsko - dąbrowskiego i zamieszkał w Dąbrowie Górniczej. Początkowo był zatrudniony w straży przemysłowej powstającego kombinatu metalurgicznego Huty Katowice.

Od 1978 r. pracował jako ślusarz - mechanik w Hutniczym Przedsiębiorstwie Remontowym nr 4 w Dąbrowie Górniczej - Tworzeń. W ramach swojej pracy wykonywał prace remontowe na terenie Huty Katowice m. in. pieców wgłębnych. Za namową kolegi z Katowic w roku 1980 został zaangażowany do "Solidarności". Jako kolporter do momentu wprowadzenia stanu wojennego roznosił prasę i pisma związkowe (m. in. "Wolny Związkowiec") oraz utrzymywał kontakty z innymi członkami "S". W grudniu 1981 r. pomimo zatrudnienia, nie pracował, otrzymując wynagrodzenie. Po zniesieniu stanu wojennego w roku 1983 ze względu na stan zdrowia córki wrócił do Zduńskiej Woli. Był członkiem PTTK, Towarzystwa Kultury Teatralnej Oddział w Zduńskiej Woli (od 1975), Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli (od 1977).

W jego zbiorach znajdują się wydawnictwa drugiego obiegu, biuletyny, pisma i prasa związkowa oraz pamiątkowe okazjonalnie tłoczone znaczki "Solidarności". Obecnie mieszka w Zduńskiej Woli .

Fot. TPZW

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2020 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj