Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

W świąteczny czas...

Redakcja, 24.12.2015, 09:15

Dwanaście potraw na stole, sianko pod obrusem, czekające krzesło na niespodziewanego gościa i rodzinny gwar życzeń przy choince - to obraz bez, którego trudno wyobrazić sobie Wigilię i święta Bożego Narodzenia. Nie wszyscy mogą tego doświadczyć, a niektórzy mają inne pomysły na spędzenie świątecznego dnia.

← REKLAMA

Szał domowych porządków, gonitwa po sklepie w poszukiwaniu prezentów i najlepszych produktów na wigilijne potrawy, a potem jeszcze długie godziny spędzone w kuchni, aby niczego nie zabrakło i smakowało, no właśnie, po domowemu. Ilu z nas myśli o tym przed świętami z przerażeniem?

-Ja sobie nie wyobrażam, że mogłoby być inaczej. Oczywiście, mogę iść na łatwiznę, przecież teraz jest wszystko. W restauracji mogę zamówić gotowe, w cukierni kupić ciasta, ale po co? Kilka lat temu zmieniłam całe spojrzenie na te przedświąteczne przygotowania. Z dziećmi piekę pierniczki i dobrze się bawię, z mamą, siostrą albo teściową, bo to różnie wygląda, dzielimy się obowiązkami lub spotykamy wcześniej w babskim gronie i wspólnie pichcimy, a przy okazji możemy spędzić wspólnie czas. Chyba na tym to polega, abyśmy w święta spędzali wspólnie czas - mówi Alina. -Panowie też mają swoje zadania - wytrzepią dywan, przyniosą choinkę. Każdego roku nie mogę się doczekać tych świątecznych przygotowań i później wspólnego świętowania przy stole - dodaje.

Ferwor przedświątecznych przygotowań można docenić, gdy ich zabraknie. Przekonała się o tym Iza, która tuż przed Bożym Narodzeniem musiała pojechać do pracy zagranicę. Była tam z koleżanką, jednak świątecznej magii zabrakło…

-Świąt w ogóle się nie odczuło. Pracowałyśmy we Wigilię, pierwszy dzień świąt i drugi. Pamiętam jak dziś, we Wigilię wróciłyśmy może o godzinie 17, czy 18 i nawet nie przyszło nam do głowy, aby cokolwiek przygotować, zjeść jak w domu. Zrobiłyśmy makaron z kurczakiem - opowiada Iza. -Kolejnym razem miałam już jakiś znajomych i wtedy stwierdziliśmy, że trzeba chociaż zrobić jakiś zarys domowej wigilii. Przygotowaliśmy tradycyjne dania, a każdy był z innego rejonu Polski, więc było urozmaicenie. Była choinka, prezenty, uroczysta kolacja i trochę świątecznej atmosfery - wspomina.

Będąc na obczyźnie tęsknota za najbliższymi, za tym co znamy, zwłaszcza w okresie świąt nasila się.
-Pamiętam jak dzwoniliśmy z życzeniami do domu. Każda z nas była zapłakana, płakałyśmy jak bobry. Na siedem lat byłam raz w domu w święta. Pamiętam jak po czterech latach przyjechałam na Boże Narodzenie, była najbliższa rodzina i gdy się dzieliliśmy opłatkiem, pamiętam to, to płakałam, emocje były tak duże, nie mogłam wypowiedzieć życzeń - mówi zduńskowolanka.

Czasami chcemy uciec od tradycji - wyjeżdżamy w góry, nad morze, a czasem zagranice, gdzie ciepło. Moja kolejna rozmówczyni znalazła złoty środek -nie uciekła od stołu, ale też nie zrezygnowała z tego co lubi na co dzień - rowerowych wypraw. W świąteczny dzień towarzyszył jej narzeczony i znajomi, którzy podzielają pasję pary.

-Była ładna pogoda, spotkaliśmy się przed Wodzieradami i zrobiliśmy rundkę. Rodzina się dziwiła - jak to, w święta? Na rower? Przecież jest zimno - mówili, ale dla mnie to też sposób do świętowania. Gdy wróciliśmy byliśmy tak głodni, że wszystko co było na stole smakowało lepiej, była to najsmaczniejsza kolacja - przypomina sobie Kinga.

Fot. Redakcja ZdunskaWola24.pl

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2020 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj