Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Początki Armii Krajowej w Zduńskiej Woli

Redakcja, 18.01.2016, 17:00

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

"6 września 1939 roku Zduńska Wola została przejęta przez wojska hitlerowskie. Rozpoczęła się okupacja. Dla wielu polskich patriotów był to początek nowej formy walki, walki w podziemi." - to fragment ze wstępu przygotowanego przez dyrektora muzeum Tomasza Polkowskiego do wystawy poświęconej Armii Krajowej w naszym regionie.

← REKLAMA

"Akowcy - (…)a zwycięstwo będzie Waszą nagrodą (…)" to nowa wystawa, która zawisła na ścianach Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. Wernisaż odbył się w poniedziałek, ale chętni mogą ją oglądać do 28 lutego. Przedstawia ona początki formowania się organizacji walczących z okupantem. Było to choćby O.S.P., kojarzące się obecnie z druhami ochotnikami, ale w czasie II wojny światowej odnosiło się do Organizacji Samoobrony Polski.

-Wszystkiego nie udało się zamieścić, choćby informacji o Karsznicach, o tajnym nauczaniu. Chcieliśmy pokazać jak ta organizacja się tworzyła - mówi na wernisażu o Armii Krajowej dyrektor MHM Tomasz Polkowski.

Czego można się dowiedzieć? Wielu ciekawych informacji o Zduńskiej Woli, Szadku i regionie. Jak przebiegła pierwsza akcja sabotażowa Edwarda Sowały ps. Wrona, co pisał w swoich meldunkach kierownik komisariatu MO w Zduńskiej Woli, poznać sylwetki cichych bohaterów, w tym komendanta ZWZ AK w gminie Szadek Jana Niedźwieckiego, czy członka tej samej organizacji w Zapolicach Stanisława Stasiaka ps. Grubas.

Prezentowane są oryginalne dokumenty pochodzące z archiwum Jana Ciołkowskiego, porucznika Armii Krajowej, a także dokumenty niemieckiej żandarmerii ze Zduńskiej Woli. Jednocześnie muzeum organizuje warsztaty dla szkół - zapisy ruszyły.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2019 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj