Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

76. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Redakcja, 13.04.2016, 15:56

Artykuł zawiera pliki dźwiękowe
Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Ponad 21 tys. obywateli Polski zostało rozstrzelanych w 1940 roku na mocy decyzji ZSRR. Te dramatyczne wydarzenia znane jako "Zbrodnia Katyńska" przypomniano w Zduńskiej Woli.

← REKLAMA

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ustanowiony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu na terenie ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Od strzału w tył głowy zginęli też urzędnicy państwowi, inżynierowie, prawnicy, czy lekarze.

- Katyń to symbol związany z cierpieniem, ofiara najwyższa, jaką jest życie, ale chciałoby się żeby z tych uroczystości, kiedy pochylamy się nad ta wielką tragedią, również tą związaną z polską delegacją, która straciła życie lecąc w hołdzie do tego miejsca pod Smoleńskiem, żeby płynął mimo wszystko wielki przekaz związany z ojczyzną, jako wielką wartością, która tyle kosztowała ludzkich istnień, i tych współczesnych i tych odległych - mówił w okolicznościowym przemówieniu prezydent Zduńskiej Woli Piotr Niedźwiecki.

W Zduńskiej Woli główne uroczystości odbyły się na cmentarzu przy ul. Bema. Rocznicę uczciło też gimnazjum nr 1 - odbyła się tam specjalna lekcja historii poprowadzona przez pracownika Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola oraz akademia.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2019 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj