Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Zbliża się "Noc Muzeów"

Redakcja, 09.05.2016, 16:45

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Sobotnie popołudnie, wieczór, a nawet noc warto zarezerwować sobie dla muzeów w Zduńskiej Woli. 14 maja odbędzie się światowa impreza "Noc Muzeów". Wstępy do placówek w naszym mieście będą bezpłatne.

← REKLAMA

Na ciekawskich czekać będzie Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, karsznicki skansen lokomotyw, Muzeum Dom Urodzenia św. Maksymiliana Marii Kolbe, ale także Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Szaniawskiego oraz Zduńskowolskie Centrum Integracji "Ratusz".

Skansen będzie otwarty od godz. 16 do 21. Na początek zagra Miejska Orkiestra Dęta działająca przy fili MDK w Karsznicach. O eksponatach będą opowiadać członkowie Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

- Opowiedzą jak działały parowozy, do czego służyły różne pokrętła, ale też o historii Karsznic i parowozowni - mówi Tomasz Polkowski, dyrektor MHM Zduńska Wola.

Biblioteka pokaże rękopisy, maszynopisy i prywatne dokumenty, fotografie Jerzego Szaniawskiego, które na co dzień spoczywają w pancernej szafie. Biblioteka zaprasza do swojej siedziby przy ul. Łaskiej 121 w godz. 16-20.

- Ze względu na to, że obchodzimy 75. rocznicę męczeńskiej śmierci ojca Maksymiliana, ja i wolontariuszki opowiemy jak wyglądały ostatnie chwile życia Maksymiliana, z jakimi trudnościami się zmagał, jak wyglądało jego życie duchowe, czy swoje kapłaństwo mógł nadal w tej trudnej rzeczywistości obozu koncentracyjnego Auschwitz realizować. Jeżeli ktoś będzie chciał się tego dowiedzieć, to zapraszamy - zachęca Marta Cieślak, opiekunka Muzeum Domu Urodzenia św. Maksymiliana.

To muzeum będzie otwarte od godz. 18 do 24. Być może uda się też wyświetlić film "Męczennik miłości". W tych samych godzinach otwarte będzie też Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.

- U na będzie otwarcie wystawy, jest to historia wojska polskiego w miniaturze. Nazwaliśmy ją "Od Mieszka I do GROM-u". Są to miniaturki z kolekcji Grzegorza Kamińskiego z dalekiego Toszka koło Gliwic. Pan Grzegorz zbiera figurki od 35-lat, prezentujemy ich około tysiąca - opowiada Polkowski.

Ponadto o godz. 19 spotkanie z Bractwem Rycerskim "Złoty Krzyż", godz. 20 prezentacja umundurowania oraz wiele innych ciekawostek.
W sali kameralnej Ratusza będą wyświetlane archiwalne zdjęcia Zduńskiej Woli, a o 22.30 zaprasza na film "Człowiek na torze" Andrzeja Munka - niektóre sceny były grane w Karsznicach.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2021 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj