Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Noc Muzeów 2016

Redakcja, 15.05.2016, 08:58

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Do późnych godzin w sobotę można było bezpłatnie odwiedzać zduńskowolskie muzea, które włączyły się do światowej akcji "Noc Muzeów".

← REKLAMA

W Zduńskiej Woli "Noc Muzeów" zainaugurował koncert Miejskiej Orkiestry Dętej, która działa w fili MDK w Karsznicach. Zagrali w skansenie lokomotyw, który oczywiście też można było zwiedzać. Tradycyjnie chętnych nie zabrakło, a o eksponatach opowiadał m.in. Czesław Boczek, przedstawiciel Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

W tym roku do imprezy dołączyła też Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Szaniawskiego, która pokazała swoje skarby - zbiory rękopisów Jerzego Szaniawskiego, jego dokumenty osobiste, a nawet testament pisarza i jego żony. W gablocie znalazły się też projekty wzorów kostiumów do jednej ze sztuk autorstwa Zenobiusza Strzeleckiego. Z pisarzem przyjaźnił się zduńskowolanin Leon Pietrzykowski, dzięki tej więzi w Zduńskiej Woli pozostały pamiątki po dramaturgu.

Przenosimy się do Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, które tę edycję poświęciło polskiemu wojsku - od czasów dawnych do współczesności. Pokazano kolekcję około tysiąca figurek żołnierzy z różnego okresu, należącą do Grzegorza Kamińskiego z Toszka. Przedstawiciele 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia mówili o wojsku współczesnym i jego idei.

- Poza żołnierzykami chcieliśmy pokazać przedmioty, które dotykali bezpośrednio prawdziwi żołnierze, które doświadczyły prawdziwej historii. Jest kilka przedmiotów unikatowych, mówimy choćby o francuskim kubku żołnierza dywizji pancernej generała Macka, który skrywa w sobie ciekawą historię - wprowadzał Daniel Buszyński, pracownik MHM w Zduńskiej Woli.

Był też pokazane pokazane wojskowe mundury, a na plakatach sylwetki zduńskowolan, którzy zapisali się na kartach wojennej Polski.
Zwiedzać można było też Muzeum Dom Urodzenia św. Maksymiliana Marii Kolbe, a Ratusz przygotował wystawę zdjęć dawnej Zduńskiej Woli oraz pokaz filmu Andrzeja Munka.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2019 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj