Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę

Urodziny w muzeum

Redakcja, 29.07.2016, 17:22

Dokładnie 96 lat temu w miejscu, gdzie obecnie stoi siedziba Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, stał typowy dom tkacki. To w nim przyszedł na świat Jan Kalinowski. Członkowie Klubu Przedwojennych Nastolatków wyprawili jubilatowi urodziny.

← REKLAMA

Jan Kalinowski urodził się w 1920 r. Do czasów wojny był pomocnikiem murarza, brał udział w budowie osiedla w Karsznicach. Podczas wojny został, jak duża część zduńskowolan, wywieziony na roboty do Niemiec. Po wojnie, kiedy już wrócił do Polski, los znów związał go z Karsznicami. Został kolejarzem - maszynistą na tzw. "Amerykanach". Jeden z nich znajduje się obecnie w Skansenie Lokomotyw i Urządzeń Technicznych w Karsznicach.

Pan Jan cieszy się dobrym zdrowiem, bardzo lubi spacerować i oczywiście wspominać dawne lata. Interesuje się genealogią swojej rodziny. W poszukiwaniu swoich korzeni dotarł aż do XVIII w. Dzięki spotkaniom Klubu Przedwojennych Nastolatków możemy wciąż czerpać z wiedzy jednego z najstarszych zduńskowolan.

Podczas urodzinowego spotkania wspominano w jaki sposób dawniej odbywały się takie uroczystości. Oczywiście zbierała się cała rodzina oraz przyjaciele i deklamowali, specjalnie na tę okazję napisane, wiersze dla jubilata. Również i tym razem członkowie klubu, działającego przy muzeum, przeczytali specjalny wiersz autorstwa Stanisława Matusiaka.

Fot. MHM (Gabriela Górska)

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2019 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj