Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę

Uczcili pamięć ofiar II Wojny Światowej

Redakcja, 31.08.2016, 17:06

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

W samo południe, w centrum Zduńskiej Woli odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary II Wojny Światowej.

← REKLAMA

W obchodach 77-lecia wybuchu II Wojny Światowej, uczestniczyli kombatanci, młodzież, mieszkańcy miasta, przedstawiciele różnych środowisk społeczno - politycznych oraz służb mundurowych a także przedstawiciele władz samorządowych miasta, gmin i powiatu.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił prezydent Piotr Niedźwiecki:

To miasto miało być zupełnie inne. Zamiast biało-czerwonej flagi prawdopodobnie powiewałaby swastyka. Zamiast wolności i dobra, miało panować zło oparte o rasizm, nacjonalizm. Nie można budować pomyślności przez zło. Hitler i jego obłąkańcza ideologia miała budować tysiącletnią III Rzeszę. (…) Trzeba również pamiętać, że ta wielka ofiara życia, bohaterstwa, związana z kampanią wrześniową, nie poszła na marne. Dzisiaj mamy wolną, niepodległą, silną Polskę. (…) Cześć pamięci tych wszystkich, którzy krwią zapłacili za wolną i niepodległą Polskę

W imieniu kombatantów głos zabrała Maria Urbaś, prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych:

Szanowni zebrani i droga młodzieży. Dzisiejsza uroczystość to 77 rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Jest też 19. rocznicą ustanowienia Dnia Weterana. Wrosło ono w kombatanckie tradycje ponieważ wyraża powszechny szacunek wszystkich pokoleń Polaków dla obrońców ojczyzny. Tego dnia składamy im hołd za to, że gdy wynikła taka potrzeba, nie szczędzili krwi i życia dla obrony ojczyzny. (…) Polski żołnierz stanął w szeregu tych, którzy za cenę własnej krwi przez stulecia bronili niepodległości, godności, sławy i wolności ojczyzny. Wśród refleksji, na czoło wybijają się pamiętne dni września 1939 roku. (…) Wracamy myślą na te pola bitew, gdy ginęli nasi szlachetni towarzysze broni. (…) Jak wyrazić myśli i uczucia bezradne wobec okrucieństwa wojny? (…) Przeszłość zachowana w pamięci, staje się częścią teraźniejszości

Uroczystości na Placu Wolności zakończył się złożeniem wieńców pod pomnikiem upamiętniającym zduńskowolan pomordowanych z rąk hitlerowskiego okupanta.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2021 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj