Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Nowy rozkład jazdy pociągów

Redakcja, 09.12.2016, 21:09

Czytelnicy zamieścili 2 komentarze
2

Już w najbliższą niedzielę 11 grudnia wchodzi w życie nowy, roczny rozkład jazdy pociągów 2016/2017. Dla mieszkańców regionu przyniesie on istotne zmiany w funkcjonowaniu połączeń kolejowych.

← REKLAMA

Wraz ze zmianą rozkładu jazdy mieszkańcy regionu zyskają możliwość szybszego dojazdu do stolicy regionu, a także do Warszawy i Wrocławia. Dostęp do komunikacji dalekobieżnej zyskają mieszkańcy Łasku. Na skutek zintensyfikowanych prac utrzymaniowych podniesiona zostanie także prędkość szlakowa, dla odcinka Łódź Kaliska - Zduńska Wola do 80 km/h, a dla części odcinka Zduńska Wola - Sieradz do 120 km/h.

"Asnykiem" do Warszawy, szybciej do Wrocławia.

Wraz z nowym rozkładem ulegnie zmianie relacja pociągów "Asnyk". Pociąg dotychczas kursujący obecnie w relacji Jelenia Góra - Łódź Kaliska pojedzie w wydłużonej relacji do Warszawy Wschodniej. Dzięki temu mieszkańcy regionu zyskają dodatkowe, wieczorne połączenie do stolicy. Pociąg pojedzie, podobnie jak pozostałe połączenia w tym kierunku z pominięciem stacji Łódź Kaliska, przez stacje: Łódź Pabianicka, Łódź Chojny, Łódź Dąbrowa i Łódź Widzew.

Istotne zmiany nastąpią także w czasie przejazdu pociągów spółki PKP Intercity, zarówno w kierunku Wrocławia, jak też Warszawy. Będzie to możliwe dzięki pełnemu wykorzystaniu na odcinku Warszawa Włochy - Łódź Widzew możliwości technicznych składów ED161 "Dart", które obsługują połączenia relacji Lublin/Białystok - Warszawa - Ostrów Wlkp./Wrocław/Jelenia Góra, a także dzięki punktowym pracom remontowym na trasie Łódź Kaliska -Sieradz. Najszybszy pociąg łączący Zduńską Wolę z Wrocławiem Głównym, jakim będzie IC "Asnyk" pokona ten odcinek w 2 godziny i 25 minut, a więc blisko 15 minut krócej niż obecnie. Z kolei najszybszy pociąg do stolicy, a będzie nim IC "Konopnicka" odcinek Zduńska Wola - Warszawa Centralna pokona w 2 godziny i 7 minut. Będzie to najszybsze w historii połączenie między Zduńską Wolą a Warszawą.

Pozostałe zmiany w kursowaniu pociągów PKP Intercity:

IC "Konopnicka" - nastąpi zmiana relacji pociągu. Skład nie pojedzie już do Lublina w zamian będzie możliwy dojazd tym pociągiem do Białegostoku.

IC "Słowacki" - skład kursujący obecnie w relacji Wrocław - Białystok pojedzie w nowej relacji Wrocław - Lublin. Niestety od 11 czerwca w związku z zamknięciem odcinka Pilawa - Lublin, trasa pociągu zostanie skrócona do stacji Warszawa Wschodnia.

IC "Dąbrowska" - pociąg otrzyma dodatkowe postoje na stacjach: Nowe Skalmierzyce, Opatówek i Łask. Nastąpi też znaczna korekta odjazdu w kierunku Ostrowa Wielkopolskiego. Skład odjeżdżający dotychczas ze stacji Zduńska Wola o godzinie 22:38 po zmianie będzie odjeżdżał już o godzinie 21:23. Dodatkowo nastąpi też ograniczenie terminów kursowania. W kierunku Warszawy skład pojedzie od poniedziałku do soboty, natomiast w kierunku Ostrowa Wlkp. pojedzie od poniedziałku do piątku oraz w niedziele.

IC "Orzeszkowa" - zmianie ulegnie godzina odjazdu w kierunku Jeleniej Góry. Pociąg odjeżdżający obecnie o 10:32 od niedzieli wyruszy ze stacji Zduńska Wola już o 9:48.

IC "Asnyk" - w kierunku Jeleniej Góry skład pojedzie od poniedziałku do Soboty, natomiast w kierunku Warszawy pojedzie od poniedziałku do piątku oraz w niedziele.

Niestety po raz kolejny narodowy przewoźnik nie planuje uruchomienia, choćby w okresie wakacji dla mieszkańców regionu, mimo dużego zapotrzebowania. połączenia na wybrzeże gdańskie i środkowe. Sytuacja jest o tyle kuriozalna, że w nowym rozkładzie jeden pociąg całoroczny do Gdyni, oraz dodatkowo pociąg sezonowy do Helu i Łeby przejadą niemal dosłownie "po granicy" miasta i bez większych kosztów można było chociażby jeden z nich skierować na stację Zduńska Wola, lub Zduńska Wola Karsznice. Niestety apel do przewoźnika o takie wytrasowanie spotkał się z nieuzasadnionym oporem ze strony PKP Intercity.

ŁKA na Żabieniec

Nowy rozkład jazdy nie przyniesie większych zmian w przypadku połączeń wojewódzkiego przewoźnika. Zmianie ulegną natomiast relacje wybranych połączeń, z których 3 dojadą do stacji łódź Widzew, a jedno połączenie, co będzie nowością zakończy bieg na stacji Łódź Żabieniec. W kierunku powrotnym wybrane połączenia do Sieradza realizowane będą ze stacji: Łódź Żabieniec ( 1 połączenie), Łódź Widzew (1 połączenie w dni powszednie, 2 połączenia w weekendy), Kutno (1 połączenie w dni powszednie), Łowicz (1 połączenie).

Najistotniejszą zmianą będzie wprowadzenie, postulowanego od kilku lat m.in. przez portal ZWK połączenia Sieradz - Łódź Kaliska po godzinie 11. Tym samym likwidacji ulegnie ponad dwugodzinna , przedpołudniowa przerwa w kursowaniu pociągów do Łodzi. Skróceniu ulegnie również czas przejazdu wszystkich połączeń przewoźnika., które odcinek Zduńska Wola - Łódź Kaliska pokonają w 41 minut.

Do Poznania także w soboty i niedziele

Nowy rozkład jazdy nie przyniesie istotnych zmian w siatce połączeń, jakie w regionie sieradzkim realizuje spółka Przewozy Regionalne. Największą, a jednocześnie postulowaną często przez podróżnych zmianą będzie przywrócenie kurowania w weekendy popołudniowego pociągu do Poznania. Obecnie w weekendy ostatni pociąg do Poznania odjeżdża ze stacji Zduńska Wola o 12:58, od niedzieli możliwe będzie skorzystanie również z połączenia po godzinie 17.

Trudniej przy przesiadaniu

Nowy rozkład jazdy to również wznowienie ruchu do przebudowanej stacji Łódź Fabryczna. Do czasu otwarcia tunelu średnicowego w Łodzi, co ma nastąpić według zapowiedzi PLK S.A. W 2021 roku pociągi z kierunku Zduńskiej Woli raczej nie wjadą na ten dworzec. Nie znaczy to jednak, że nie będzie to miało konsekwencji dla mieszkańców tej części regionu. W związku z nowym układem komunikacyjnym w węźle łódzkim rolę głównego dworca przesiadkowego przejmie stacja Łódź Widzew. Tym samym chcąc kontynuować podróż w kierunku Warszawy, Katowic, Gdyni czy Krakowa w większości przypadków nie będzie już możliwości przesiadki na stacji Łódź Kaliska. Konieczny będzie dojazd na peryferyjną stację na Widzenie.

Szczegóły dotyczące nowego rozkładu jazdy dostępne są na portalu internetowym zarządcy infrastruktury, stronach internetowych przewoźników, a także w stacjonarnych punktach obsługi podróżnych. Zapraszamy również do działu rozkład jazdy, gdzie dostępne są rozkłady dla Zduńskiej Woli i Sieradza."

źródło: http://zwk.org.pl/index.php/78-zdunska-wola/189-od-11-grudnia-nowy-rozklad-jazdy-pociagow

Fot. Redakcja ZdunskaWola24.pl

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (2)

 • ~gość_2558 (IP: *.*.78.113), 10.12.2016, 06:15
  żadnych rewelacji niema na tej linii tylko same przesiadki w łodzi i ostrowie oraz okrężne wydłużone drogi do celu podróży a mówi się że kolej jest bliżej pasażera -to jest bzdura jak się uczepili jednych linii przejazdu na mopie polski to poza nimi nie widzą innych kierunków w polsce = nic więcej .
  +1
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_2898 (IP: *.*.8.19), 10.12.2016, 15:46
  Przepraszam o jakim regionie sieradzkim mówi redakcja,co mnie interesuje region sieradzki,proszę mówić o naszym regionie zduńskowolskim i nie mylić pojęć,bo niektórym to chyba zostało po byłym już województwie sieradzkim. Pozdrawiam
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2019 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj