Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę

Zmarł "Wołodyjowski", żołnierz AK i podziemia antykomunistycznego

Redakcja, 27.02.2017, 19:10

Do artykułu dołączona jest fotogaleria
Czytelnicy zamieścili 1 komentarz
1

W piątek 24 lutego zmarł Józef Olejnik ps. "Wołodyjowski", mieszkaniec Zduńskiej Woli, członek AK i antykomunistycznej organizacji młodzieżowej, więzień Polski "Ludowej". Miał 92 lata.

← REKLAMA

Józef Olejnik urodził się 12 listopada 1925 r. w Osmolinie koło Zduńskiej Woli. Był synem Ignacego i Marianny z Bajów. Do wybuchu II wojny światowej ukończył miejscową szkołę powszechną. W czasie okupacji niemieckiej był zatrudniony w gospodarstwie rolnym Leopolda Galerta w pobliskim Ochraniewie.

Zaprzysiężony 15 września 1943 r. do AK przez Tadeusza Postulkę na terenie Zduńskiej Woli pod pseudonimem "Wołodyjowski". W styczniu 1945 r. brał czynny udział w rozbrajaniu Niemców w Zduńskiej Woli. Po zakończeniu działań wojennych, został zatrudniony na kolei w Karsznicach, jako hamulcowy. Jednocześnie został zwerbowany do młodzieżowej organizacji antykomunistycznej działającej na terenie Osmolina pod dowództwem Zdzisława Cichego. Członkowie trzynastoosobowej organizacji brali udział m. in. w rozbrojeniu posterunku MO w Szadku. 1 października 1945 r. Józef Olejnik został aresztowany przez UB z Sieradza pod Karsznicami, jako podejrzany o członkostwo w NSZ i posiadanie broni. Oskarżony z art. 1 Dekretu PKWN z dnia 30 października 1944 r. o ochronie Państwa, który służył do zwalczania przeciwników władz, zwłaszcza podziemia niepodległościowego. Po dwumiesięcznym pobycie w areszcie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Sieradzu, został przeniesiony do sieradzkiego więzienia. Zwolniony z więzienia nakazem Sądu Okręgowego w Kaliszu z dnia 15 kwietnia 1946 r. z braku dostatecznych dowodów.

Był aktywnym członkiem Koła Światowego Zawiązku Żołnierzy Armii Krajowej w Łasku, Koła Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w Zduńskiej Woli, a także Klubu Historycznego im. Armii Krajowej działającego przy I Liceum Ogólnokształcącym w Zduńskiej Woli. Odznaczony przez rząd RP na uchodźstwie Medalem Wojska i Krzyżem Armii Krajowej. A także awansowany do stopnia porucznika i odznaczony Krzyżem Jubileuszowym WiN (2015).

Ostatnie pożegnanie por. Józefa Olejnika ps. "Wołodyjowski" odbędzie się w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca. Msza żałobna zostanie odprawiona w Bazylice Mniejszej pw. WNMP przy ul. Kościelnej w Zduńskiej Woli o godz. 12. Po niej kondukt przejdzie na stary cmentarz przy ul. Łaskiej, gdzie zostanie pochowany.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (1)

 • ~gość_2979 (IP: *.*.77.48), 27.02.2017, 21:04
  Odchodzą ostatni wierni Polsce synowie, walczyli z dwoma zaborcami - niemieckim i sowieckim, a to wymagało sporo odwagi.
  +4
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2017 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj