Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Upamiętniono Żołnierzy Wyklętych

Redakcja, 01.03.2018, 22:12

Do artykułu dołączona jest fotogaleria
Czytelnicy zamieścili 1 komentarz
1

W Zduńskiej Woli odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Odbyła się uroczysta msza św. W bazylice mniejszej p.w. Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny oraz złożenie kwiatów pod memoriałem przy ul. Złotnickiego.

← REKLAMA

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 roku przez Sejm RP dla upamiętnienia antykomunistycznego ruchu oporu, żołnierzy, którzy daty 8 maja 1945 roku nie uznali za koniec wojny, a jedynie za zmianę okupanta Polski.

Dowództwo Armii Krajowej jeszcze w 1943 roku rozpoczęło tworzenie nowych struktur na wypadek okupacji przez Związek Radziecki, którego armia zaczęła się przesuwać w kierunku zachodnim w obawie, że Sowieci na dłużej pozostaną na polskiej ziemi.

Ostatni rozkaz generała Leopolda Okulickiego z 19 stycznia 1945 roku, rozwiązujący AK i nawołujący żołnierzy do dalszej działalności na rzecz pełnej niepodległości Państwa i ochrony ludności polskiej przed zagładą, część żołnierzy odczytało jako rękojmię do dalszych działań zbrojnych, skierowanych jednak wobec nowego wroga - PRL, jako państwa marionetkowego uzurpującego sobie prawa do Polski pod skrzydłami potężnej armii i aparatu represji Związku Radzieckiego.

Historia Żołnierzy Wyklętych to kontrowersyjny okres. Ich beznadziejna walka to czas bezsprzecznych bohaterów, jak rotmistrz Witold Pilecki, ale istnieją też świadectwa w niejednoznacznym świetle ukazujące działania poszczególnych oddziałów i ich liderów.

Część z Żołnierzy Wyklętych zginęła w walkach z siłami PRL i Armii Czerwonej, część spacyfikowano osadzając w wiezieniach, wielu z nich nigdy nie wyszło. Marionetkowe sądy skazywały ich na śmierć jako wrogów ludowej ojczyzny. Rozstrzeliwani i wieszani, nie zawsze wyrokiem sądu, spoczywają w większości w bezimiennych mogiłach. Za datę końcową ich beznadziejnej walki uznaje się rok 1963, kiedy to w zasadzce zginął Ostatni członek ruchu oporu - Józef Franczak ps. "Lalek".

Rocznicę wykonania wyroku śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", od 2011 roku uznaje się za Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (1)

 • ~gość_3073 (IP: *.*.251.132), 03.03.2018, 02:30
  Niejednoznaczne świadectwa? A jak mieli zachowywać się bohaterowie zaszczuci przez zdradzieckich przedstawicieli własnego narodu?
  W dniu święta Żołnierzy Wyklętych można by darować sobie wycieczki w tym kierunku, bo jeśli nawet były skazy na ich uczynkach, to jest 364 dni w roku, które byłyby lepsze do dyskusji na ten temat, jeśli rzeczywiście chcecie czcić Ich pamięć.
  A swoją drogą wstyd, że nie mamy w mieście ulicy imienia Generała Emila Augusta Fieldorfa "Nila", jednego z największych bohaterów Polski ostatniego stulecia.
  +1
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2021 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj