Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę

Bitwa pod Zduńską Wolą

Redakcja, 30.08.2018, 20:54

1 września 2018 r. w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola przy ulicy Złotnickiego 7 o godzinie 13.00 zaprezentowany zostanie obraz Jerzego Kossaka "Bitwa pod Zduńską Wolą". Wystawa będzie czynna do końca grudnia br.

← REKLAMA

Wchodzimy do pracowni, w której przed chwilą jeszcze tworzył Jerzy Kossak. Zapach farb i specyficzny artystyczny nieład odkrywają przed nami zakamarki pracy malarza z rodu Kossaków. W półmroku możemy dostrzec figurki, które służyły do szkicowania kształtów. Mamy tu artefakty malarskie - farby, pędzle, płótna czy palety.

Jednak głównym motywem naszego spotkania w warsztacie artysty jest jego dzieło, które mówi o wydarzeniu związanym z naszym miastem. "Bitwa pod Zduńską Wolą (Szadkiem)" to niewielkich rozmiarów olej na płótnie. Na odwrocie widnieje napis: "Bitwa pod Zduńską Wolą - Szadkiem (listopad 1914) przywożę rozkaz niemieckiej brygadzie generała Hoffmanna we wsi Woysławice". Obraz zadedykowany został: "Hrabinie W. Tarnowskiej Jerzy Kossak 1915-16.

Dzieło przedstawia moment przywiezienia rozkazu, który dostarcza na miejsce bitwy oficer ordynansowy Hieronim Tarnowski (1914 r., Zduńska Wola - Szadek). Dzieło charakteryzuje się otwartą kompozycją i dynamiką. Chłodna i jasna kolorystyka śnieżnego pejzażu jeszcze bardziej uwypukla centralne wydarzenie, którym jest wjazd oficera Tarnowskiego. Postać oficera na koniu w pozycji diagonalnej przecina kompozycję dzieła. Przeciwwagą dla głównego wydarzenia jest leżąca w dolnym prawym rogu postać poległego w walce. Na horyzoncie zaś widoczne są postacie innych walczących.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2022 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj