Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Park Miejski po remoncie

Redakcja, 29.10.2018, 22:15

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Park przeszedł gruntowną modernizację. Powrócił do lat swojej świetności z czasów Zenona Anstadta, który go założył na początku XX wieku. Całkowita wartość prac to 9,3 mln zł, z czego ponad 6,4 mln pokryły fundusze zewnętrzne.

← REKLAMA

W parku pojawiły się elementy małej architektury - 116 nowych ławek, 90 koszy, 4 stojaki na rowery, 5 pawilonów piknikowych i domek dla łabędzi. Na dużym stawie znajdziecie Państwo wielostrumieniową fontannę, która automatycznie uruchamiana jest o godzinie 11:00, a w godzinach wieczornych jest dodatkowo podświetlana.

Na wyspie zamontowano altanę, także z myślą o możliwości organizowania tu wydarzeń kulturalnych. Alejki zyskały zupełnie nowe nawierzchnie, m.in. z nawierzchni mineralnej - 10 630 m2, z kostki granitowej - 1 383 m2 i kostki betonowej - 2 350 m2. Zachowano układ istniejących alejek, ale pojawiły się również nowe - w miejscach przedeptów. Powstały dwa nowe place zabaw dla dzieci młodszych i starszych oraz nowe urządzenia siłowni zewnętrznej. Park oświetlają nowe latarnie parkowe z oprawami typu led - w sumie zamontowano 129 sztuk.

Generalny remont przeszły stawy. Ich dno zostało wyłożone żwirem, umocniono linie brzegowe. Stawy są uszczelnione i posiadają filtry mineralno-roślinne. Wybudowana została pompownia. Stawy są obsadzone roślinami wodnymi, a na obu pojawiły się bezpieczne pomosty widokowe z barierami. Pergole i zupełnie nowy mostek na wyspę dopełniają estetyki.

- W parku zamontowaliśmy 14 kamer monitoringu wizyjnego - podkreśla Lidia Sosnowska, dyrektor Biura Rozwoju i Inwestycji - zostały one włączone w system monitoringu miejskiego - podkreśla. W parku korzystać można z nowoczesnej toalety, a pod alejkami położona została instalacja wodociągowa służąca do nawadniania posadzonej roślinności.

Imponująca jest liczba nowych nasadzeń. W parku jest 178 sztuk nowych drzew, 4 387 krzewów i 1 265 m2 traw ozdobnych oraz 1 496 sztuk bylin i 27 445 sztuk roślin cebulowych.

Generalnym wykonawcą prac była firma ZIEL-BUD Wojciech Rukat z Warszawy - w ramach umowy jeszcze przez dwa lata właśnie ta firma będzie zajmować się pielęgnacją roślinności parkowej, projektantem Pracownia Architektury Krajobrazu EKO-STYL prof. nadz. dr hab. architekt krajobrazu Małgorzata Milecka.

Dofinansowanie remontu pochodzi z WFOŚiGW w Łodzi - 3 500 000,00 zł, RPO WŁ - 2 861 484,55 zł, Ministerstwa Sportu i Turystyki (OSA) - 50 000,00 zł. Łączne dofinansowanie to 6 411 484,55 zł.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2020 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj