Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Rewolucja przy gospodarowaniu odpadami

Redakcja, 17.06.2020, 20:02

28 zł zamiast 34 zł - taką opłatę za wywóz śmieci zduńskowolski magistrat zaproponuje Radzie Miasta. Ceny powinny wzrosnąć już w lipcu, kiedy rozpocznie się nowy kontrakt z Remondis. Prezydent zdecydował się jednak odsunąć podwyżki do sierpnia. Przedstawił też rewolucyjny plan na gospodarowanie odpadami w Zduńskiej Woli.

← REKLAMA

Gospodarce komunalnej poświęcone były wyjątkowe spotkanie, jakie w trybie konsultacji zorganizował w maju w Urzędzie Miasta prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora. Uczestniczyli w nim przewodniczący Rady Miasta Jakub Trenkner i przedstawiciele klubów radnych: Piotr Pacelt i Łukasz Goldman oraz zastępca prezydenta Paweł Szewczyk.

- Jeszcze przed sesją chciałem zapoznać radnych z wynikami przetargu na wywóz śmieci. Sytuacja jest patowa, kwoty zaproponowane przez oferentów nie pozostawiają złudzeń: czeka nas podwyżka opłat - zapowiadał przed spotkaniem Konrad Pokora.

34 zł po podwyżkach Ministra Środowiska

Urząd Miasta dwukrotnie w tym roku ogłaszał przetarg na odbiór odpadów od mieszkańców Zduńskiej Woli. W pierwszym proszono firmy o wycenę rocznej obsługi miasta. Ceny zaproponowane przez oferentów były jednak tak wysokie, że miasto postępowanie unieważniło i rozpisało przetarg półroczny. Remodis za sześć miesięcy zażądał 6,92 mln zł, a FB Serwis - 7,85 mln zł. Prawo nie pozwala miastu finansować odbioru śmieci z innych źródeł. Urząd musi więc przerzucić te koszty na mieszkańców. Co to oznacza w praktyce?

- Jeśli proponowane przez Remondis opłaty miesięczne podzielimy przez liczbę płatników, to cena wywozu śmieci musi wzrosnąć do 34 zł od osoby - wyliczała przed tygodniem Beata Turlakiewicz, dyrektor Biura Zarządzania Energią i Ochrony Środowiska.

Skąd tak drastyczne podwyżki? Rząd wywindował opłaty, które musi ponosić odbiorca śmieci. Za 100 tys. ton odpadów skierowanych na wysypisko w grudniu ub. r. firmy płaciły 17 mln zł, a od stycznia tego roku muszą uiścić aż 27 mln zł. Wysokość tych opłat ustala Minister Środowiska.

Prezydent Konrad Pokora ujawnił, że rozpisując drugi przetarg miasto liczyło, iż rząd obniży opłaty środowiskowe w czasie pandemii koronawirusa. - Dziś Polacy potrzebują oddechu finansowego. Gdy bankrutują firmy i grozi nam wzrost bezrobocia, sytuacja budżetów domowych staje się coraz trudniejsza. Rząd tymczasem nie widzi problemu i utrzymuje horrendalne stawki środowiskowe, a nam każe przekładać je na mieszkańców - mówił w zeszłym tygodniu Pokora. Prezydent zapowiedział poszukiwanie rozwiązań, które nie obciążą zduńskowolan aż tak, jak wynikałoby to z przedstawionego rachunku ekonomicznego.

Miasto przesuwa środki

Wczoraj poznaliśmy szczegóły. Najpierw za zamkniętymi drzwiami prezydent Konrad Pokora przedstawił je radnym, a po konsultacjach z nimi zaprezentował mediom. Po pierwsze, opłata nie wzrośnie do 34 zł. - Dzięki racjonalnemu zarządzaniu poczyniliśmy pewne przesunięcia w finansach miasta. Długo szukaliśmy sposobu, by wykorzystać je na gospodarowanie odpadami. Udało się! Dzięki temu ulżymy nieco mieszkańcom. Rachunki nie wzrosną do 34 zł. Zaproponujemy Radzie Miasta opłatę w wysokości 28 zł - wyjaśnia Pokora.

Miesiąc ulgi

Po drugie, wzrost cen nie nastąpi w lipcu br., choć od tego właśnie miesiąca wejdzie w życie nowa umowa z Remondisem i miasto będzie ponosić wyższe koszty. - Większość samorządów była zmuszona drastycznie zwiększyć rachunki za śmieci od stycznia tego roku, gdy Minister Środowiska skokowo podniósł opłatę środowiskową. My opieraliśmy się temu windowaniu cen aż do teraz - wyjaśnia Pokora. Kryzys gospodarczy spowodowany koronawirusem skłonił prezydenta do odsunięcia podwyżek w czasie. - Pierwszy miesiąc wyższych cen bierzemy na siebie. Budżet powinien je udźwignąć, a mieszkańcy zyskają chwilę finansowego oddechu. Nie możemy obciążać gospodarstw domowych i firm podwyżkami w momencie, gdy starają się wrócić do aktywności po okresie zamrożenia gospodarczego spowodowanego pandemią koronawirusa - tłumaczy Konrad Pokora.

Alternatywa

Po trzecie, czeka nas rewolucja w gospodarowaniu odpadami w Zduńskiej Woli. - Staliśmy się zakładnikami polityki rządu i dyktatu cenowego firm śmieciowych. Chcemy odzyskać choć trochę niezależności - wyjaśnia Pokora.

Dziś wiemy, czym kierowali się włodarze unieważniając przetarg roczny i rozpisując nowy na okres tylko sześciu miesięcy. Prezydent ujawnia, że miasto przygotowuje plan przejęcia obowiązków gospodarowania odpadami. - Odbiorem i wywozem śmieci może zająć się własna spółka. Trwają prace nad zorganizowaniem systemu i zakupem niezbędnego taboru - mówi.

Przypomina, że właśnie z myślą o tym projekcie zaproponował w zeszłym roku, by Zduńska Wola przystąpiła do Związku Komunalnego Gmin "Czyste Miasto, Czysta Gmina". Radni poparli jego pomysł. W ten sposób miasto może zapewnić sobie w niedalekiej przyszłości dostęp do nowoczesnych sortowni i miejsc składowania odpadów. - Wiemy, że rząd zamierza zaostrzyć politykę gospodarowania odpadami, co będzie powodowało kolejne wzrosty kosztów wywozu śmieci. Tworząc własny system, chcemy możliwie jak najdłużej wyhamowywać tempo podwyżek - mówi Pokora.

Przejmując zadanie Urząd Miasta chce też mieć większy wpływ na jakość usług komunalnych. - Nie zawsze byliśmy zadowoleni z dotychczasowej obsługi. Mieszkańcy kierowali do urzędu w tej kwestii wiele zastrzeżeń, które wyjaśnialiśmy na bieżąco z firmą odpowiedzialną za odbiór odpadów - przyznaje Konrad Pokora. Zgłoszenia mieszkańców analizowane są też pod kątem budowy nowego systemu. - Uczymy się na cudzych błędach, by wyeliminować je już na starcie - przyznaje prezydent Pokora.

Fot. UM Zduńska Wola

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2023 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj