Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Budżet na 2021 rok

Redakcja, 27.11.2020, 08:19

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

O 18 mln, do rekordowych 223 mln zł wzrosną nakłady budżetu miasta na 2021 rok. Mimo trudnej sytuacji, więcej niż w tym roku Zduńska Wola wyda na inwestycje.

← REKLAMA

- W finansach miast widać efekt pandemii. Już po pierwszym lockdownie spadły wpływy podatkowe. Jesienna, dużo silniejsza niż wiosną, fala zachorowań na COVID-19 nie napawa optymizmem. Wiele branż pozostaje zamrożonych, co może skłaniać przedsiębiorców do zamykania działalności i redukcji etatów - wymienia Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. - Na rynkach panuje duża niepewność jutra. W takich sytuacji stworzenie budżetu jest niezwykle trudne - przyznaje.

Plan finansowy na 2021 r. prezydent nazywa ambitnym. Wydatki miasta wzrosną do 223 mln zł. Ponad jedną trzecią tej kwoty wydamy na oświatę (65,6 mln zł), drugie tyle pochłonie wsparcie finansowe dla rodzin (57,3 mln zł). Trzecią największą grupę wydatków stanowi gospodarka komunalna i ochrona środowiska (26,2 mln zł). W tej puli zabezpieczono m.in. pieniądze na dopłaty do wymiany pieców węglowych Stop Smog - maksymalna kwota dofinansowania w 2021 r. będzie taka sama jak w tym roku i wyniesie 5000 zł. Urząd planuje przeprowadzić też termomodernizację ośmiu kamienic w centrum miasta. Skorzysta na tym estetyka i powietrze, bo budynki zostaną przyłączone do sieci cieplnych, a piece węglowe z mieszkań trafią na złom.

Jak widać, pomimo pogorszenia sytuacji makroekonomicznej, urząd nie wstrzymuje inwestycji, a nawet zwiększa ich wartość. Budżet na tego typu wydatki wzrośnie w 2021 r. o 2 mln zł. - Musimy dać Zduńskiej Woli silny impuls rozwojowy. Dlatego nie możemy teraz przykręcać kurka z pieniędzmi na inwestycje - tłumaczy Konrad Pokora.

Urząd może sobie pozwolić na wzrost nakładów inwestycyjnych, bo od dwóch lat prowadzi bardzo zrównoważoną politykę finansową. - Sami narzuciliśmy sobie taki rygor. Podjęliśmy decyzję, że nasze obligacje będą notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych - mówi prezydent Pokora. Zduńska Wola była pierwszym samorządem woj. łódzkiego, który zadebiutował na warszawskim parkiecie. - To daje dostęp do taniego pieniądza, ale też nakłada obowiązek prowadzenia przejrzystej i zrównoważonej polityki budżetowej. Inwestorzy ciągle oceniają naszą wiarygodność - dodaje.

Urząd jest też bardzo aktywny w pozyskiwaniu finansowania zewnętrznego z funduszy unijnych, norweskich czy rządowych. - Składamy coraz więcej wniosków i, co najważniejsze, coraz częściej otrzymujemy wsparcie, o które się ubiegamy - mówi prezydent Pokora. Tylko w ostatnich dwóch miesiącach miasto pozyskało 8,5 mln zł na zakup autobusów elektrycznych i budowę stacji ładowania do nich, 2,6 mln zł na wymianę oświetlenia ulicznego na energooszczędne LED, 2,5 mln zł na termomodernizację kamienic i 1 mln zł na nasadzenie drzew i krzewów na Kępinie oraz budowę placu zabaw, siłowni plenerowej i ławek.

Projektem budżetu na 2021 r. miejscy radni zajmą się na grudniowej sesji Rady Miasta.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2022 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj