Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Mural na rocznicę

Redakcja, 30.11.2020, 21:54

Wielokulturowość przedwojennej Zduńskiej Woli pokazana na muralu! Na ścianie kamienicy u zbiegu pl. Wolności i ul. Sieradzkiej tworzy go Czesław Łacwik. Okazją jest 195. rocznica nadania praw miejskich.

← REKLAMA

Inicjatorem projektu jest Muzeum Historii Miasta. - Z materiałów, które udostępniliśmy, Czesław Łacwik wybrał te, które ilustrują okres największej prosperity Zduńskiej Woli. Początki XX wieku to czas, kiedy do miasta dociera kolej żelazna, przybywa fabryk, a liczba mieszkańców powoli zbliża się do 28 tysięcy odnotowanych w 1914 roku - mówi Tomasz Polkowski, dyrektor muzeum. - Ulica Sieradzka, która dziś stanowi tło dla muralu, była wówczas mieszaniną wielu narodowości. Funkcjonował tu przemysł, stała synagoga, pracował polsko-żydowski młyn - wymienia.

Artysta stara się oddać na muralu tę mieszankę kultur, języków i obyczajów. - Taka jest przeszłość miasta i należy ją dokumentować - mówi Czesław Łacwik. - To będzie mój trzeci mural w Zduńskiej Woli. Wszystkie znajdują się wokół Placu Wolności i są spojrzeniem historycznym. Nie ma żadnych wymyślonych albo dodanych motywów. Przeszłość pokazują taką, jaką była - dodaje.

Obraz rynku z dawnym budynkiem ratusza i jego współczesną wersją wychylającą się zza rozdzieranej karty papieru, umieszczony na elewacji budynku przy pl. Wolności 7A, to jedna z prac Łacwika. Druga powstała na ścianie przy pl. Wolności 2 i przedstawia historyczną Zduńską Wolę ujętą z wieży Ratusza.

Nowy mural Czesław Łacwik nie tylko zaprojektował; sam go również maluje, spędzając długie godziny na rusztowaniu. Jego praca ma uświetnić 195. rocznicę nadania Zduńskiej Woli praw miejskich. Ze względu na sytuację epidemiczną oficjalne obchody jubileuszu zostały mocno ograniczone.

Czesław Łacwik przez lata był nauczycielem w zduńskowolskim liceum plastycznym.

Fot. UM Zduńska Wola

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2023 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj